Odwiedziliśmy między innymi Piecowice, gdzie w ramach konkursu powstała „Piecowicka biało-czerwona łąka”.
–Bierzemy po raz kolejny udział w tym konkursie. Wójt gminy Długołęka ogłasza od kilku kat taki konkurs na „Biało-czerwone symbole”. To już jest czwarta edycja, o ile dobrze pamiętam. W pierwszej udało nam się wygrać, w drugiej edycji mieć drugie miejsce i w zeszłym roku trzecie. Za każdym razem jest to takie coraz większe przeżycie. To co w tym roku przedstawiamy, to jest ciąg dalszy naszej ubiegłorocznej pracy muralowej – mówi Alina Skowron, sołtyska wsi Piecowice.
-Uciekliśmy z Wrocławia między innymi dlatego, żeby idąc na emeryturę poczuć wiejski klimat. Stąd też pomysł na ten mural, żeby zaakcentować tą fajną atmosferę, klimat tu w gminie Długołęka i w naszych Piecowicach – mówi Maciej Reszel, mieszkaniec Piecowic, gmina Długołęka.
Wszystkie prace tradycyjnie są oceniane przez komisję konkursową.
–Na pewno bierzemy pod uwagę estetykę, kompozycję, staranność wykonania, ale przede wszystkim ciekawi nas jako komisję konkursową, sposób podejścia do tematu – mówi Joanna Adamek, z-ca wójta gminy Długołęka.
Wśród sołectw, które zgłosiły swoje prace w ramach tegorocznej edycji konkursu, znalazła się między innymi Kątna.
–Dzień Flagi to jest święto bardzo wzruszające dla nas Polaków, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę powstania tego święta. W ramach konkursu przedstawiamy nasze godło, hymn, który napisaliśmy ręcznie w tym roku i tam jest krótka taka historia opisana, kiedy powstał, jakie ma dla nas znaczenie, flagę biało-czerwoną oraz nasze tradycyjne drzewko Kątnej, jako korzenie, że jesteśmy Polską i będziemy nią zawsze – mówi Wanda Saltarska, sołtyska wsi Kątna, gmina Długołęka.
Swoje dzieło zaprezentowało również sołectwo Stępin.
–Postawiliśmy na wszystko, czyli na wszystkie symbole narodowe. Biało-czerwona flaga Polski w formie konturów z napisem „Polska”, godło orzełek rysowany przez naszą młodą mieszkankę i hymn Polski, jako kolejny symbol narodowy. Dzieci również się zaangażowały i wykonały swoje prace, jak widzą symbole narodowe i Święto Flagi – mówi Kamila Kamińska, sołectwo Stępin.
–W tej sytuacji to jest praca mojej synowej, koła gospodyń wiejskich, też i strażaków, bo tu jest dziś senior strażak z nami. Powiem tak, to jest przykład dla młodszych pokoleń – mówi Izydor Kamiński, sołtys wsi Stępin.
Niezmiennie od lat udział w konkursie bierze także sołectwo Łosice.
–W tym roku naszą koncepcją było stworzenie drogi przez historię Polski. Drogowskazy, które tutaj mamy na tej drodze przedstawiają nam najważniejsze historyczne wydarzenia. Na samym końcu mamy napisany hymn, „Rotę”. Wszystko jest okraszone takimi pięknymi bukietami, które też symbolizują naszą słodko-gorzką historię – mówi Piotr Basta, sołectwo Łosice.
Do konkursu zgłosiły się też Oleśniczka, Bierzyce, Bąków, Bukowina i Mirków.
–Chcielibyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze barwy narodowe, na nasze symbole narodowe, ale też przy tej okazji wykorzystać ten element do integracji mieszkańców. Po prostu, żeby oni mogli wspólnie coś zrobić – mówi Joanna Adamek, z-ca wójta gminy Długołęka.
Zgodnie z tradycją na zwycięzców czekają nagrody.