Biblioteki już otwarte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
24 filie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu wznawiają działalność. Od czwartku 14 maja będzie można wypożyczyć jednak tylko książki i audiobooki. Oddane zbiory przejdą zaś kwarantannę.

W 14 otwartych filiach będzie można samodzielnie wybrać książkę z regału, natomiast w pozostałych 10-ciu obsługa będzie należała do bibliotekarza. Lista z numerami filii znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na razie wypożyczać można tylko książki i audiobooki. Niemożliwe będzie korzystanie ze stanowisk komputerowych i czytelni. W otwartych filiach dostępne dla czytelników będą tylko te książki, które znajdują się w danej bibliotece.

Obsługa będzie troszeczkę inna. Mianowicie wcześniej czytelnik podchodził do jednego stanowiska i tam oddawał, wypożyczał lub rezerwował. Natomiast w tej chwili niestety te funkcje musieliśmy oddzielić. Najpierw czytelnik musi podejść do stanowiska zwrotów, oddać zbiory, następnie nałożyć nasze rękawiczki i wtedy może iść buszować po półkach. Potem podejść do stanowiska wypożyczeń i tutaj wypożyczyć zbiory – mówi Anna Janus, zastępca dyrektora ds. merytorycznych MBP we Wrocławiu.

Użytkownicy mają jeszcze sporo czasu na oddanie zbiorów. Termin upływa dopiero 30 czerwca br. Dodatkowo wszystkie oddane książki, filmy lub gry przejdą 7-dniową kwarantannę i w tym czasie nie będą dostępne dla innych. Co ważne, w otwartych filiach można oddać zbiory, które wypożyczyliśmy z innej, zamkniętej aktualnie biblioteki.

Zwykle jest tak, że to 1/3 zbiorów jest na półkach, a 2/3 lub nawet połowa są u czytelników. Tak generalnie wyglądają statystyki we wszystkich filiach. Z tego też powodu owej kwarantanny i okoliczności przechowywania tych zbiorów, nie mogliśmy otworzyć wszystkich filii, bo nie było tam po prostu tyle przestrzeni na to – dodaje Anna Janus, zastępca dyrektora ds. merytorycznych MBP we Wrocławiu.

Myślę, że od rana będziemy mieć tutaj całkiem spory ruch. Oczywiście, że się cieszymy. Ja się cieszę, mój zespół też. Dla nas to jest duże przeżycie. Biblioteka jest dla czytelników, my też jesteśmy dla nich. Chcemy się spotkać z nimi, bo to też dla nas duże przeżycie, kiedy po dwóch miesiącach nie widzieliśmy się, a wcześniej były różne rozmowy o książkach przy ladzie były możliwe. Teraz niestety będziemy musieli to ograniczyć – mówi Emilia Kubacka z Mediateki.

W bibliotekach może przebywać maksymalnie 8 osób. Wszyscy powinni mieć maseczki, a także zachowywać odstęp. Obsługa również będzie zabezpieczona.

Myślę, że przede wszystkim dobre nastawienia, potem cierpliwość i zrozumienie dla nas, bo ta obsługa będzie troszeczkę dłużej trwała. Prosimy o przyjście w maseczkach, ponieważ nie będziemy mogli obsługiwać nikogo bez maseczki – dodaje Emilia Kubacka z Mediateki.

Filie będą otwarte od 10:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. Jedynym wyjątkiem jest środa. Wtedy nie będzie możliwości wypożyczenia książek.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy