Biegający matematycy, czyli Náboj na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trwają Międzynarodowe Zawody Matematyczne Náboj. Na Uniwersytecie Ekonomicznym ponad 300 uczniów szkół ponadpodstawowych dosłownie biega z zadaniami, bo tu oprócz rozwiązania, liczy się też czas. Drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań w ciągu zawodów.

W tym samym czasie zawody odbywają się w Austrii, Czechach, Estonii, Iranie, Niemczech, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, na Słowacji, Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. W ciągu 120 minut uczestnicy mają rozwiązać jak najwięcej zadań, dlatego biegają z rozwiązaniami do jury.

W ogóle przed całym konkursem mieliśmy w szkole eliminacje, bo trochę mamy drużyn i chętnych też nie brakowało. My z kolegą np. jesteśmy już którąś edycję z kolei. Więc mniej więcej wiemy z czym to się je, czego się spodziewać. Ale zobaczymy – mówi Filip, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej.

Wystartujemy w tym samym składzie co rok temu. Pewnie będzie trochę trudniej, bo wskoczyliśmy do kategorii wyżej, ale myślę, że będzie dobrze – mówi Magdalena, Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Liczymy na szczęście i umiejętności. Myślę, że będzie ciężko. Tego się spodziewamy. Na pewno jak dostaliśmy kartkę z zadaniami, to popatrzyliśmy na nie i stwierdziliśmy, że to nie będzie prosty test. W sumie jesteśmy pierwszy raz na takim konkursie, więc to bardzo ciekawa rzecz – mówi Igor, uczeń Powiatowego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej.

Zadania w Náboju różnią się od tych, które uczniowie rozwiązują w szkole. Wymagają inwencji i pomysłowości, a efekt często zależy od wyobraźni i logicznego myślenia.

Zawsze jednak na Náboju jest coś związane z rokiem. Tak że, jak teraz jest 2024, to mamy częściej liczby 2024. Ale staramy się tutaj działać. To jest matematyka, więc tutaj wszystkiego można się spodziewać – mówi Wiktoria, II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie.

One są naprawdę różne. Więc trudno powiedzieć, które są najtrudniejsze, bo jakby opierają się na różnych dziedzinach matematyki i mają różny poziom trudności – mówi Filip, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej.

Dużo jest zadań z kombinatoryki, trochę geometrii. Wydaje mi się, że to są takie kluczowe kategorie tutaj – mówi Magdalena, Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Na zawody do Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przyjeżdżają uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

W tym roku po raz siódmy organizujemy Międzynarodowe Zawody Matematyczne. Co roku ilość drużyn, które uniwersytet przyjmuje, się zwiększa. W tym roku mamy 71 drużyn 5-osobowych. W związku z tym, przyjechało do nas 355 uczniów z opiekunami z bardzo odległych zakątków. Głównie jest to Dolny Śląsk. Natomiast gościmy również drużynę z Częstochowy, z Torunia, z Poznania, ze Szczecina – mówi dr Wioletta Turowska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Wyłonić najlepszych matematyków w szkołach średnich w Polsce i w tych krajach świata, które w zawodach uczestniczą. Przede wszystkim też zaprezentować tutaj naszą uczelnię jako uczelnię, która również oferuje kierunki takie, gdzie matematyka jest jak najbardziej potrzebna – mówi prof. Edmund Cibis, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Ubiegłoroczne międzynarodowe zawody Nábój wygrali wrocławianie z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 we Wrocławiu. Byli najlepsi ze wszystkich polskich i zagranicznych drużyn.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy