Biennale WRO 2021: rusza przegląd sztuki współczesnej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rusza największy przegląd sztuki współczesnej w Polsce. 19. Biennale Sztuki Mediów WRO w tym roku pod hasłem REVERSO, czyli zamiana i odwrócenie. Tą zamianą będzie między innymi wyjście do przestrzeni publicznej.

Sztuczna inteligencja, nowoczesne technologie i zagadnienia trapiące ludzkość – a to wszystko podczas Biennale Wro 2021. 84 artystów z całego świata za pomocą instalacji i obiektów będzie szukać odpowiedzi na pytania o cyfryzację kultury.

Rozpoczynamy 19. Międzynarodowe Biennale Sztuk mediów WRO 2021. Dni otwarcia to 12-15 maja. Będą to przede wszystkim otwarcia wystaw, dyskusje, również performensy, wystąpienia na żywo. Trochę takich form też mieszanych, kiedy nie do końca wiemy, czy mamy do czynienia z działaniem artystycznym czy z wykładem – mówi Paweł Janicki, Centrum Sztuki WRO.

Tradycja festiwalu sięga 1989 roku. Od tego czasu postrzeganie mediów nieco się zmieniło, teraz ze względu na pandemię cały przegląd będzie w formie hybrydowej.

Będziemy pokazywać działania zarówno na żywo, w galeriach, które z nami współpracują w przestrzeni publicznej, ale również w internecie – za pośrednictwem naszych kanałów na YouTubie, lub Facebooku, czyli tych nośników, do których jesteśmy przez tą rzeczywistość pandemiczną dosyć mocno przyzwyczajeni – dodaje Dagmara Domagała, Centrum Sztuki WRO.

Obcowanie ze sztuką to także jej fizyczne doświadczanie. W Centrum Sztuk WRO zobaczyć będzie można wystawy, ale także sprawdzić, jak reagujemy na tortury. Bowiem jedną z dwóch instalacji jest praca zatytułowana „Atomic Time Torture”, która nawiązuje do klasycznej chińskiej tortury, czyli rytmicznie spadających na czoło kropli wody. Widzowie będą mogli na własnej skórze poczuć, co to znaczy.

Można wyobrazić sobie stereotypową publiczność, cmokającą nad jakimiś bardzo podejrzanymi obiektami, ale nasze wydarzenie jest adresowane do wszystkich. Żeby nie być gołosłownym muszę powiedzieć, że bardzo istotną częścią naszego programu jest coś, co się nazywa Junior WRO – jest to cykl wydarzeń specjalnie adresowany do dzieci i rodzin – wyjaśnia Paweł Janicki, Centrum Sztuki WRO.

Wydarzenia przeglądu zaplanowano do końca roku. Szczegóły każdego z nich są dostępne na stronie Centrum Sztuki WRO.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy