Bookcrossing, czyli podaj dalej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dzielenie się radością jest proste. Czasami wystarczy poszukać w domu książek, które już są nie używane i oddać je do skrzynki przeznaczonej do wymiany. Dzięki temu inni czytelnicy będą mogli z nich skorzystać.

Bookcrossing, czyli przekazywanie książek metodą podaj dalej, polega na zostawianiu ich w tak zwanych miejscach spontanicznych. Może to być na przykład przystanek autobusowy, ławka w parku, uczelnia, jak również miejsce celowo do tego przygotowane.

Idea ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych zeszłego stulecia, a konkretnie rozpowszechnił i przybliżył ją czytelnikom amerykański programista Ron Hornbaker. Do Polski ruch ten zawitał w 2003 roku – opowiada Jolanta Niwińska, Fundacja Bookcrossing Polska.

Ruch bookcrossingowy istnieje również w internecie. Do tej pory na stronie bookcrossing.pl zarestrowało się ponad 62 tys. użytkowników, a w obiegu jest już ponad 300 tys. książek. Poprzez zarestrowanie się na stronie można również śledzić ich ruch. Wędrując po świecie, książki zyskują swoją historię.

Bookcrossing pozwala nam przede wszystkim dzielić się książkami. Jest to również budowanie więzi między czytelnikami oraz skuteczny sposób integracji – mówi Jolanta Niwińska.

We Wrocławiu ruch bookcrossingowy działa od 2012 roku w ramach akcji „Cały Wrocław czyta”. Obecnie na mieście widocznych skrzynek do wymiany jest 14, a wszystko się zaczęło od uwalniania książek w szkolnych i przedszkolnych placówkach.

 Dzieci i nauczycieli tworzyły własne miejsca, często rodzice w tym pomagali. Teraz około 120 placówek posiada takie miejsca bookcrossingowe i od tego wyszliśmy – mówi Lidia Zyga, Cały Wrocław czyta.

Idea uwalniania książek pozytywnie działa na wrocławian i turystów.

Obserwujemy, że coraz bardziej się to podoba i coraz więcej osób dorosłych zostawia książki. Wrocław jest kreatywny i łapie wszystkie dobre pomysły, a turyści i wrocławianie czują, że to jest dobry pomysł i z niego korzystają – podkreśla Lidia Zyga.

Mapka miejsc, gdzie można zostawić książki, jest dostępna na stronie www.wrocław.pl w zakładce „Kultura”.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy