Brakuje szczepionek na grypę. Zagrożeni są seniorzy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Żyjemy jednak w dziwnym kraju. Szczepionek na Covid-19 jest pod dostatkiem, tylko chętnych do zaszczepienia brakuje. Zupełnie inaczej jest ze szczepieniami na grypę. Chętnych mnóstwo, a szczepionek jak na lekarstwo. I tak już od dwóch lat. Chętni szturmują hurtownie i apteki. Po raz kolejny zagrożony jest program, w ramach którego miasto szczepi ponad 10 tys. seniorów .
  • My zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy. Zwiększyliśmy budżet, bo szczepionki podrożały  niemal dwukrotnie – w zeszłym roku to było 600 tys. w tym milion zł na te same 10 tysięcy dawek – wcześniej ogłosiliśmy konkurs, żeby była możliwość wcześniejszego zakontraktowania szczepionek przez podmioty lecznicze, ale nic – mówi Joanna Nyczak, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych we Wrocławiu. 

Tymczasem grypa już zaatakowała. We wrześniu odnotowano 200 tys. zachorowań więcej niż w zeszłym roku. Przy pandemii Covid-19 zapomnieliśmy, że grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Powikłania pogrypowe są bardzo poważne, może dojść do uszkodzenia  mięśnia sercowego. Dlatego lekarze nie mają wątpliwości, że trzeba się szczepić. 

— Zalecamy szczepienia przeciwko grypie zwłaszcza osobom z grup ryzyka, tym, które przechorowali Covid. Dodatkowe zakażenie może im bardzo zaszkodzić, może nasilić się niewydolność oddechowa. A przede wszystkim grypa jest wielkim komplikatorem – mówi prof. Leszak Szenborn, UM we Wrocławiu. 

Na razie najwięcej komplikacji i utrudnień jest dla pacjentów, którzy chcą się zaszczepić, a nie mogą. 

—  Będę próbował się zarejestrować, bo problemy są. Myśmy byli zarejestrowani, ale odmówiono nam. Trafiła nam się okazja zaszczepienia na Covid, więc szczepimy się, a potem będziemy robić podchody do szczepienia na grypę – mówi mieszkaniec Wrocławia. 

I z tym mogą być problemy, bo w aptekach  szczepionek po prostu nie ma. Na razie w USK szczepiony na grypę jest personel medyczny. W sumie 2 tys. osób. 

—    Jest duże ograniczenie, w aptekach jest teraz brak szczepionek. My dostaliśmy  szczepionki z rezerw państwowych i dlatego się szczepimy – mówi Olga Fedorowicz z USK we Wrocławiu, od 4 lat organizuje w szpitalu akcję szczepień.  

Szczepienia trwają od wtorku i zamierzamy szczepić przeciwko grypie nasz personel jeszcze przez cały przyszły tydzień –  dodaje dr Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w USK we Wrocławiu. 

Gorzej jest z seniorami. 10 tys. osób czeka na szczepionki. Połowę deklarował zaszczepić właśnie USK. 

— Niestety, kilkukrotnie ogłaszany przetarg nie przyniósł efektów. Nikt się nie zgłosił – mówi Joanna Nyczak, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych we Wrocławiu. 

— Żadna hurtownia nie chce podejmować ryzyka dostarczenia takiej liczby szczepionek, która wystarczy dla takiej dużej grupy – mówi Olga Fedorowicz z USK we Wrocławiu, od 4 lat organizuje w szpitalu akcję szczepień.  

Lekarze bardzo obawiają się tegorocznej fali zachorowań na grypę.

— My nie wiemy jaki będzie ten sezon grypowy. Grypa lubi zaskakiwać, my się tego bardzo obawiamy. Bo po takim łagodnym sezonie – a w zeszłym roku grypy praktycznie nie było- może być wysoki sezon i dużo zakażeń – mówi dr Agnieszka Mastalerz – Migas, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. 

Najgorsze co może się zdarzyć to nałożenie na falę pandemii szczytu zachorowań na grypę. To ciężkie i dla samych pacjentów i systemu ochrony zdrowia.    

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy