Buddy-System. Jak poznać świat?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Co roku do Wrocławia przyjeżdżają tysiące studentów z całego świata. Buddy- System to program Uniwersytetu Wrocławskiego, który ma pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Słowo buddy to z języka angielskiego kumpel. Właśnie takich „kumpli- opiekunów” przyznaje Uniwersytet Wrocławski studentom zza granicy, którzy przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus. Krystian i Kinga studiują we Wrocławiu i w zeszłym roku stali się opiekunami studentów z Hiszpanii i Holandii.

Ja miałem dwóch studentów z Hiszpanii – Rachel, która studiowała farmację i Samet, który studiował coś na kształt stosunków międzynarodowych – mówi Krystian Kuźma, uczestnik programu Buddy-System.

– Miałam chłopaka z Holandii, który studiował w Brukseli. Rozmawiało nam się bardzo dobrze.  Sama studiuje filologię niderlandzką i bardzo chciałam się zająć kimś, z kim mogę potrenować ten język – Kinga Staniszewska, uczestniczka programu Buddy-System.

Program ma przede wszystkim pomóc zagranicznym studentom odnaleźć się w polskich realiach, ale też niesie wiele korzyści dla samych „buddych-przewodników”.

– Chciałem poznać nowych ludzi i nowe kultury. Oczywiście chciałem też podszlifować język, bo na co dzień nie mam z nim dużego kontaktu, studiując w Polsce – dodaje student.

Dla nich jest to poczucie bezpieczeństwa i poznanie miasta, a dla nas okazja do odkrycia nowych zakamarków i wydarzeń, które wcześniej by nas nie zainteresowały – przyznaje studentka.

Aby wziąć udział w programie wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie uniwersytetu. Na podstawie odpowiedzi koordynatorzy dobierają uczestników w pary. W dwóch edycjach wzięło udział 651 studentów. Odbiór z lotniska, pomoc w sprawach urzędowych, a także zapoznanie z komunikacją miejską, to między innymi zadania polskiego mentora.

Wspominam to bardzo dobrze. Bardzo się zaprzyjaźniliśmy, spędzaliśmy razem dużo czasu. Mamy kontakt do teraz – wyjaśnia uczestnik.

Poleciałabym ten program każdemu kto, chce poprawić swoje umiejętności językowe, a także ludziom otwartym i chętnym do pomocy – podsumowuje uczestniczka.

Do tej pory w programie wzięli udział studenci z 45 krajów.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy