Budowa Alei Wielkiej Wyspy. Jak przebiegają prace?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy. Połączy ona Krzyki wraz z Biskupinem i Sępolnem. Prace mają być zakończone w 2023 roku. Zakończony już jest pierwszy etap budowy mostu.

– Na ulicy Międzyrzeckiej zaczyna się największa przeprawa na kontrakcie, bo ponad sześćset metrów. Będzie to przeprawa nad rzeką Odrą. Zaczyna się od ulicy Międzyrzeckiej, a kończy aż za ulicą Biegasa – mówi Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu spółki Banimex.

Obecnie wykonywane i instalowane są  betonowe pale wzmacniające grunt, na którym staną podpory mostu. Most Wschodni będzie miała blisko 700 metrów długości.

– Wykonujemy tak naprawdę pale od podpory numer jeden do podpory numer osiem, od strony ulicy Międzyrzeckiej. W przyszłym tygodniu będziemy przejeżdżać na ulicę Biegasa i iść w stronę ulicy Olszewskiego i dokończymy samo palowanie. Zostały również wykonane tzw. betony podkładowe, już pod zbrojenie. W najbliższym czasie w planie jest rozpoczęcie zbrojenia stóp fundamentowych – podkreśla Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu spółki Banimex.

Konstrukcja będzie mieć 13 przęseł i 800 pali. Kolejne pale pojawią się nad Oławą. Tam budowany jest drugi most, który będzie miał 350 metrów długość. Panowie Kazimierz i Jan mieszkają już w okolicy ul. Międzyrzeckiej od blisko 50 lat jednoznacznie uważają, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna. 

– Sama kwestia dostania się na tamtą stronę, czy z przejazdu tutaj – trzeba jechać przez całe miasto, a to wiąże się z korkami. Ekologia. A my tutaj starzy, jesteśmy za tym, żeby to było zrobione – mówi Kazimierz, mieszkaniec Wrocławia.

– Bardzka też jest zapchana, tu jest zapchane. To jest najlepsze rozwiązanie i w pełni je popieramy – dodaje Jan, mieszkaniec Wrocławia.

Aleja Wielkiej Wyspy połączy ul. Krakowską z ul. Mickiewicza. Droga ułatwi wjazd i wyjazd z Wielkiej Wyspy i wpłynie na zmniejszenie ruchu przez serce Parku Szczytnickiego. 

– Przy ulicy Krakowskiej oprócz tego, że połączymy Armii Krajowej z Mickiewicza, będziemy przebudowywać skrzyżowanie pod Armii Krajowej, czyli Krakowską wraz ze ślimakiem wjazdowym na Armii Krajowej. W tamtych rejonach również będzie przebudowane torowisko tramwajowe, tak samo jak na ulicy Olszewskiego i Mickiewicza – podkreśla Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu spółki Banimex.

Łączna długość Alei Wielkiej Wyspy to ponad trzy kilometry. Prace idą zgodnie z planem. 

– Idą prace przy kanalizacji deszczowej, sieci sanitarnej, sieci wodociągowej. Tak naprawdę wszystkie branże aktualnie idą swoim torem, zgodnie z harmonogramem. Pozwoli nam to przebudowywać skrzyżowania i dalej prowadzić prace przy obiektach mostowych – mówi Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu spółki Banimex.

Budowa ma zostać zakończona w 2023 roku.