Budowa Osi Zachodniej. Nowa jezdnia wzdłuż ul. Kosmonautów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od soboty 14 stycznia kierowcy mogą już korzystać z nowej ponad dwukilometrowej jezdni, która została wybudowana wzdłuż ul. Kosmonautów. Stara droga, gdzie poprzednio odbywał się ruch kołowy również zostanie przebudowana. To wszystko jest realizowane w ramach budowy Osi Zachodniej Wrocławia, czyli brakującego odcinka obwodnicy Leśnicy. Przypomnijmy, że jest to jedna z kluczowych inwestycji dla Wrocławia, która pozwoli rozładować ruch na drodze krajowej nr 94.

Zakończyliśmy drugi etap przebudowy ul. Kosmonautów. Pierwszym etapem była budowa całkiem nowego torowiska, po którym poruszają się już tramwaje. Drugi etap ten, który się zakończył, to była rozbiórka starego torowiska i w tym miejscu wybudowanie nowej dwupasmowej jezdni. Teraz rozpoczęliśmy ostatni z tych trzech etapów, czyli rozbiórkę starej ul. Kosmonautów i budowę w tym miejscu nowej jezdni – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Pierwsze prace rozbiórkowe przed nami. Zaraz po tym przystąpimy do kolejnych etapów prac drogowych, wszystko po to, aby ta infrastruktura służyła wrocławianom przez kolejne dziesiątki lat – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Docelowo wzdłuż ul. Kosmonautów będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ścieżki rowerowe i chodniki. Cały teren będzie oświetlony oraz pojawią się nowe nasadzenia. Do tej pory w ramach tej inwestycji powstała między innymi pętla autobusowa przy ul. Grabowej. Równocześnie w ramach budowy Osi Zachodniej prace trwają również na ul. Halickiej, ul. Żernickiej i al. 11 listopada. Pod koniec zeszłego roku na ul. Halickiej zostało wybudowane rondo, z którego już od miesiąca mogą korzystać kierowcy. Ważnym elementem tego zadania jest także budowa wiaduktu nad torami kolejowymi.

Ta inwestycja będzie miała wpływ na kolejne lata funkcjonowania Leśnicy, Stabłowic i wszystkich tych zachodnich osiedli. Ci którzy jadą za miasto i chcą jechać drogą krajową nr 94 będą już przy ul. Fieldorfa na skrzyżowaniu skręcali na przykład w lewo, aby pojechać za miasto w kierunku Legnicy, Środy Śląskiej czy Lubina, a wszyscy mieszkańcy zostaną na dawnej drodze i pojadą do swoich domów już bez tych, którzy dotąd obciążali drogę krajową – mówi Bartosz Nowak.

Planowany termin zakończenia wszystkich prac związanych z budową Osi Zachodniej to III kwartał bieżącego roku. Jej koszt to ponad 180 mln zł i jest dofinansowana ze środków Unijnych. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy