Budżet Jeleniej Góry na 2023 rok. Trudna rzeczywistość samorządów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To będzie trudny budżet, mówi Jerzy Łużniak prezydent Jeleniej Góry. Wiele niewiadomych, wysoka inflacja, skutki polskiego ładu i wciąż brak pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Dla samorządów to oznacza kolejny trudny rok.

-Nigdy nie było takiej sytuacji jak teraz będziemy mieli tutaj, w mieście, w Jeleniej Górze, ale to jest chyba we wszystkich samorządach. Nie ma takiej sytuacji, że z jednej strony zabiera nam się pieniądze, zabiera nam się udział w PIT-cie. Tak jak parafrazując wypowiedź jednej z pań posłanek, nam się po prostu to należało i oni nam to zabrali i oni nam zmniejszyli udział w PIT-cie o kwotę prawie 50 milionów złotych. A z drugiej strony inflacja, z drugiej strony koszty wzrostu energii – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

-Mamy 592 miliony dochodów, 674 miliony to są wydatki, deficyt budżetu 82 miliony – mówi Jacek Kopeć, skarbnik Jeleniej Góry.

Zdaniem skarbnika miasta najtrudniejsze będzie pokrycie wydatków bieżących, je trzeba pokrywać z dochodów miasta. Braki w budżecie sprawiły, że miasto podjęło decyzję o wypuszczeniu obligacji o wartości 65 milionów złotych.

-Mamy około 50 do 55 milionów mniej dochodów w udziale w podatku dochodowym od osób fizycznych aniżeli prawidłowo wyliczona kwota. W związku z tym musieliśmy szukać rozwiązania takiego, żeby sfinansować działalność bieżącą miasta. Dokładnie funkcjonowanie szkół, innych jednostek organizacyjnych, utrzymanie infrastruktury itd. I tutaj próbujemy, ponieważ po raz pierwszy będziemy to realizować. Emitujemy obligacje, które zostaną przeprowadzone przez spółki miasta Jelenia Góra. Po obniżeniu wartości udziałów te dochody wrócą do nas w postaci dochodów bieżących – mówi Jacek Kopeć, skarbnik Jeleniej Góry.

Regionalna Izba Obrachunkowa potwierdziła, że jest to działanie zgodne z prawem. 

-Część inwestycji będziemy dalej kontynuowali, przede wszystkim te, które już zostały rozpoczęte i te, które mamy dofinansowane środkami zewnętrznymi – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Warto podkreślić, że wciąż nie ma środków z Krajowego Planu Odbudowy, które w obecnej sytuacji byłyby dla samorządów nieocenione. 

-Przygotowujemy się do Krajowego Planu Odbudowy, bo liczymy na to, że w końcu pójdzie ktoś po rozum do głowy. Mam nadzieję, że dojdzie ktoś do takiego takiego zdania, że warto jednak skorzystać z tych środków, bo przede wszystkim skorzystają mieszkańcy Polski i mieszkańcy Jeleniej Góry i samorządy. To my z tych pieniędzy, z Krajowego Planu Odbudowy będziemy mogli wiele rzeczy, które dzisiaj będziemy finansowali z naszych budżetów, zastąpić środkami właśnie z budżetu Krajowego Planu Odbudowy – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

-Jest coraz trudniej. Niestety, w tej chwili z nie do końca zrozumiałych przyczyn, dlatego że jak się patrzy na uchwalony budżet państwa, to tam PIT idzie do góry, natomiast my obniżamy – mówi Jacek Kopeć, skarbnik Jeleniej Góry.

Projekt uchwały budżetu na 2023 rok przegłosowała Rada Miejska Jeleniej Góry.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy