Budżet osobisty dla osób z niepełnosprawnościami. Rusza pilotaż

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rusza z pilotażem, który ma wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Projekt zakłada wsparcie do 10 tysięcy złotych w skali roku na potrzeby związane na przykład z opieką wytchnieniową lub zakupem sprzętu rehabilitacyjnego. Wnioski o dofinansowanie należy składać za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

Projekt zakłada stworzenie budżetu osobistego dla osoby z niepełnosprawnościami. Przyznane środki będzie można przeznaczyć na dowolne potrzeby z określonej kategorii. To między innymi zakup sprzętu, asystencja osobista, ale także szkolenia i utrzymanie psa przewodnika lub kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe osoby z niepełnosprawnością.

  • To jest działanie, którego do tej pory nigdy nie realizowaliśmy i traktujemy te działania jako formę pilotażu i chcemy zobaczyć, jak to się sprawdzi, jak zostanie to odebrane. Intencja jest też taka, żeby to były takie formy, które są albo niedostępne, albo nie finansowane, tak, żeby poprawiać to wsparcie osób z niepełnosprawnością – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

  • Od kilku lat środowisko osób z niepełnosprawnościami rozmawiało ze sobą i myślało o właśnie takim budżecie osobistym. I w końcu po raz pierwszy na Dolnym Śląsku, ale także w skali ogólnej, ogólnopolskiej, mamy taki pilotaż, takie otwarcie właśnie tego budżetu osobistego – mówi Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

Urząd Marszałkowski przeznaczył na to milion złotych na dwa lata.

  • – Organizacje pozarządowe składają wnioski, swoje oferty i w tych ofertach już pokazują nam osoby konkretne z imienia i nazwiska oraz opisują ich sytuację, dlaczego to są te osoby. I komisja będzie wybierała te oferty, które wydają się i są takimi, które w pierwszej kolejności trzeba wspierać, czyli de facto te osoby w pierwszej kolejności trzeba wspierać – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

  • Jest to oczywiście pilotaż, więc my próbujemy tak naprawdę w pierwszej kolejności zwrócić się do organizacji pozarządowych, bo tak jest dla nas najprościej. I wtedy ci właśnie oferenci, którzy złożą nam tego typu oferty, my możemy wybrać także te organizacje, które są od wielu lat wspierane przez osoby z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

Oferty można składać do 5 stycznia 2024 roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy