Budżet partycypacyjny Wrocławia na lata 2022-2023. Ponad 100 milionów złotych dla mieszkańców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ponad 101 milionów złotych na kolejne dwa lata Wrocław przeznaczy na budżet partycypacyjny. To pieniądze, na które mieszkańcy mają bezpośredni wpływ poprzez trzy miejskie programy - Wrocławski Budżet Obywatelski. W tym roku WBO odbędzie się po raz 10-ty! Od początku udało się zrealizować 432 projekty.

W poprzednim roku Wrocławski Budżet Obywatelski to była kwota 25 milionów złotych. W roku obecnym będzie to kwota 30 milionów złotych. Z tych 30-stu milionów złotych 21 milionów przeznaczamy na projekty ponadosiedlowe. Kwota przeznaczana na jeden taki projekt to 3 milionów złotych – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Projekty ponadosiedlowe powinny dotyczyć więcej niż jednego osiedla. W poprzednich latach były to na przykład parki, ścieżki rowerowe lub obiekty sportowe. Na projekty osiedlowe przeznaczonych zostanie 9 milionów, z czego na jeden projekt można uzyskać do miliona złotych.

W tym roku nowością będzie także to, że każdy z projektów będzie musiał być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Liderzy mogą rozpocząć składanie projektów od 17 stycznia, nabór potrwa do 14 lutego.

Cały budżet partycypacyjny Wrocławia będzie realizowany w cyklu dwuletnim – w latach 2022-2023 na WBO miasto przeznaczy 60 milionów złotych.

Drugim z filarów budżetu partycypacyjnego jest Fundusz Osiedlowy. 40 milionów złotych zostanie przeznaczone na cele, które wskażą mieszkańcy. Mogą to być na przykład remonty chodników lub oświetlenie osiedla.

Formalnym podmiotem, który zgłasza projekty są rady osiedla. Rady działają bardzo lokalnie, znają specyfikę lokalną i sąsiedzkie potrzeby. Nie możemy lekceważyć mieszkańców, więc została stworzona hybryda. Mieszkańcy zgłaszają projekty. Rady Osiedla konsultują z nimi projekty, co nie oznacza, że rady nie mogą zgłosić własnych projektów. Miks tych rozważań jest przez rady procedowany, a następnie wynik tych obrad jest przekazywany urzędnikom do realizacji – dodaje Sebastian Wolszczak, zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Budżet, który jest nam przypisany do konkretnego osiedla – konkretna kwota jest przypisana do każdego osiedla w zależności od jego wielkości, liczba mieszkańców. Ten algorytm jest trochę skomplikowany. Daje to możliwość realizacji projektów stricte lokalnych, a Budżet Obywatelski uzupełnia to o rzeczy większe, bardziej docierające do większej liczby osób – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

W Funduszu Osiedlowym nie ma głosowania. To rady osiedlowe wskazują wprost projekty, które mają być realizowane i my je po prostu realizujemy – podkreśla Sebastian Wolszczak, zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Nabór projektów do Funduszu Osiedlowego ruszy 1 marca. Wtedy też wystartują Mikrogranty, czyli trzeci z ogólnomiejskich projektów skierowany do lokalnych społeczności.

Jeśli chodzi o Mikrogranty, to w tym roku startujemy nieco później, bo 1-go marca, nie 1-go lutego. Tutaj ważna zmiana daty. Nieco dłużej, więcej czasu na przygotowania. 1 marzec, później 1 maja i 1 września – Tak wygląda harmonogram. Realizujemy projekty jak zwykle w trzech ścieżkach – dla osób fizycznych, grup nieformalnych, dla młodzieżowych grup nieformalnych oraz dla organizacji pozarządowych. Kwoty zostają bez zmian – wyjaśnia Anna Bieliz, główna koordynatorka Programu Mikrogranty we Wrocławskim Instytucie Kultury.

Na Mikrogranty w następnych dwóch latach miasto przeznaczyło ponad milion złotych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy