Budżet województwa dolnośląskiego na 2022 rok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Znamy budżet województwa dolnośląskiego na rok 2022 - wynosi on ponad 1,7 mld złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na służbę zdrowia, transport, rozwój regionalny i kulturę.

43% tego budżetu to są wydatki majątkowe, czyli przeznaczone na inwestycje. Jest to typowy budżet prorozwojowy, proinwestycyjny. Chciałbym też mocno podkreślić, że na dzień dzisiejszy nie przewidujemy zaciągania kredytu – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Na przyszły rok udało się  pozyskać łącznie 329 mln zł dotacji.  Co oznacza, że przyszłoroczne dochody województwa wzrosną o 469 mln zł w porównaniu do 2021 roku. Na inwestycje drogowe i kolejowe samorząd planuje przeznaczyć ponad 900 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone między innymi na oczekiwaną od dawna inwestycję – uruchomienie stacji Dworzec Świebodzki.

Zarząd samorządu województwa dolnośląskiego prowadzi zaawansowane rozmowy z firmą PKP i PKP PLK. Mamy nadzieję, że zwieńczymy je sukcesem, tak aby w 2023 roku można było odprawić pierwsze pociągi na tej stacji Dworzec Świebodzki. Współpracujemy również z gminami, gminą Oborniki Śląskie, gminą Strzegom, gminą Świdnica w zakresie przygotowania dokumentacji obwodnic tych miast. Mamy nadzieję, że zostaną one przygotowane, a następnie czeka nas już tylko ich realizacja – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Na ochronę zdrowia przeznaczono ponad 277 mln zł. To znacznie więcej niż  w tym roku. Większa kwota przyśpieszy  ważną dla regionu inwestycję –  budowę szpitala onkologicznego we Wrocławiu.

Bardzo duża część trafi do marszałkowskich wielospecjalistycznych szpitali na poprawę infrastruktury. Tak jak na przykład spory program jeżeli chodzi o modernizacje oddziałów ginekologiczno-położniczych, żeby poprawić warunki opieki okołoporodowej nad noworodkami, ale również nad kobietami w ciąży. Chodzi o szpitale w Legnicy, w Wałbrzychu, Jeleniej Górze oraz we Wrocławiu. Również więcej pieniędzy na stypendia dla studentów wyższych szkół medycznych na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo jak i również ratownictwo medyczne – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Ponad 97 mln zł zaplanowano na wsparcie rozwoju regionalnego, z tego 3 mln  przeznaczono na Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej. To pozwoli wybudować nowe  chodniki, zatoczki autobusowe i oświetlenie w mniejszych miejscowościach. 

Ponad 70 mln zł w przyszłorocznym budżecie województwa dolnośląskiego przeznaczone będzie na rozwój obszarów wiejskich. Obszary wiejskie to jest tak naprawdę bardzo ważna część naszego województwa, powierzchniowo, gospodarczo i pod każdym innym względem. 30 mln zł przeznaczonych na ochronę gruntów rolnych. To są inwestycje w drogi dojazdowe do pól rolnych, inwestycje w małą retencję, inwestycje w sadzenie drzew miododajnych, ale także 1,5 mln zł przeznaczone między innymi na meliorację, na modernizacje urządzeń melioracyjnych, o co zabiegają wójtowie i burmistrzowie – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Na kulturę w przyszłym roku Urząd Marszałkowski wyda  prawie 100 mln złotych, a na edukację i naukę – niemal 94 mln złotych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy