Inicjatorem wydarzenia Business Partnership Review jest Centrum Współpracy z Biznesem. Takie spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu już po raz drugi.
–Jako Uniwersytet Ekonomiczny pozycjonujemy się jako Uniwersytet Biznesu, co oznacza, że dla takiej uczelni jak nasza współpraca z biznesem to jest jak tlen. Ja to często wspominam o tym, że nie ma możliwości funkcjonowania dobrze i rozwoju uczelni ekonomicznej, takiej biznesowej, bez współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówi prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
–Współpracujemy zarówno z instytucjami finansowymi, jak też z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, usługowymi, handlowymi, małymi, dużymi, średnimi. Można by powiedzieć, że na naszym rynku dolnośląskim trudno by było znaleźć w ogóle jakiekolwiek przedsiębiorstwo, które choćby w minimalnej formie nie współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. To jest dzisiaj codzienność – mówi dr hab. Bartłomiej Nita, prof. UE, rektor ds. finansów i rozwoju UE we Wrocławiu.
–Dochodzi często do podpisania umów, porozumień, w których określamy te warunki współpracy. Ale bardzo często też to jest taka współpraca, która polega na tym, że ufamy sobie, w związku z tym możemy zaprosić ekspertów na przykład do prowadzenia wykładów, do poprowadzenia zajęć, do zaproszenia ich do roli mentorów w procesach indywidualnych – mówi Ałła Witwicka-Dudek, Centrum Współpracy z Biznesem UE we Wrocławiu.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 września na Uniwersytecie Ekonomicznym wyróżniono kilkanaście firm, z którymi uczelnia najcześciej współpracowała w roku akademickim 2022-2023.
–To są firmy z całego Dolnego Śląska. To są też organizacje, nie tylko firmy, ale również organizacje otoczenia biznesowego. To są też fundacje. Także w ten sposób chcemy pokazać, że każdy partner w tym momencie wnosi swoją wartość. Branże są przeróżne. To są właśnie i logistyka, i zarządzanie, i shared-services, i małe przedsiębiorstwa, więc rzeczywiście przekrój jest spory – mówi Ałła Witwicka-Dudek.
–Współpracujemy na wielu różnych płaszczyznach. Mówię to w formie przedstawiciela spółki, jak i naszych pracowników, bo wielu z nich jest wychowankami uniwersytetu. Wspólnie prowadzimy dużo projektów, które skupiają się właśnie na kształceniu i upskillingu studentów, czyli żeby przygotować ich na rynek pracy i to jest na takich samych zasadach, na takiej samej jakości, że tak to nazwę, jak dla naszych własnych pracowników – mówi Janusz Czarnocki, dyrektor finansowy w Hewlett Packard Enterprise.
–Tak, dynamiczny rynek pracy, który jest we Wrocławiu, wymusza na nas, żeby szukać cały czas nowych pracowników. No a częściowo bardzo dobrym sposobem na to, jest bycie na uczelni, bycie znanym przez studentów, żeby studenci wiedzieli na czym polega praca w naszej firmie – mówi Jarosław Jackowiak, firma Kyndryl.
–Tutaj, jeżeli tak popatrzymy całościowo, to bardzo dużo się dzieje właśnie w tych wszystkich kierunkach. Z jednej strony to, co mamy dzisiaj, to ta gala, spotkanie organizowana przez Centrum Współpracy z Biznesem, które funkcjonuje od paru lat. Centrum Komercjalizacji, tutaj naszych usług istnieje, jak również Centrum Kształcenia Ustawicznego. To są takie instytucje i komórki, które powstawały, powstają, rozwijają się właśnie po to, żeby zintensyfikować te działania współpracy z gospodarką – mówi prof. Andrzej Kaleta.