Cenne monety w Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dział Numizmatyczny to jeden z działów wchodzących w skład Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Znajdują się tam monety z czasów np. Bolesława Chrobrego lub Mieszka II.

Monety starożytne, antyczne, greckie, celtyckie, rzymskie, barbarzyńskie naśladownictwa monet. Obok tego mennictwo polskie z czasów Bolesława Chrobrego po emisje współczesne NBP oraz monety obce, może nie wszystkie, ale połączone z krajami, które w jakiś sposób są powiązane z Polską – mówi Łukasz Koniarek, kierownik Działu Numizmatycznego ZNiO. 

Zacznę od najstarszych polskich monet. Mamy tutaj denar Bolesława Chrobrego. Monetę, którą wszyscy znamy, bo przedstawiona jest na banknocie dwudziestozłotym, z którym wszyscy mieli do czynienia. Druga moneta również pochodzi z XI wieku, to denar Mieszka II – syna Bolesława Chrobrego. Była ona uznawana za najstarszą monetę, Mieszka I, ale niestety, choć bardzo chcielibyśmy znaleźć monety Mieszka I, na razie nic na to nie wskazuje – mówi Barbara Butent-Stefaniak, starszy kustosz w Dziale Numizmatów. 

W Dziale Numiznatycznym znajdują się również polskie monety renesansowe. 

Bardzo piękne, bardzo wartościowe, rzadkie, poszukiwane przez wszelakich kolekcjonerów – mówi Barbara Butent-Stefaniak, starszy kustosz w Dziale Numizmatów. 

Należy do nich m.in. dukat Zygmunta Starego i pierwszy srebrny talar polski. Dział Numizmatów w swoich zbiorach posiada także złote monety obce. 

To jest moneta francuska z XIV wieku króla Filipa Pięknego. Na awersie mamy pięknego Baranka Bożego z chorągwią. To z kolei jest podwójny denar renesansowy. Pochodzi z Księstwa Mediolanu, królestwa Sworzów – mówi Barbara Butent-Stefaniak, starszy kustosz w Dziale Numizmatów. 

Praca numizmatyka jest pracą żmudną, to są obiekty bardzo drobne, nad którymi trzeba się pochylić. Sporządzamy dokumentację katalogowych wpisów o charakterze inwentarzowym, po opracowania katalogowe, które później są publikowane – mówi Łukasz Koniarek, kierownik Działu Numizmatycznego ZNiO. 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy