Centra Aktywności Lokalnej miejscem spotkań

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu działa kilkanaście Centrów Aktywności Lokalnej, które oferują mieszkańcom różnego rodzaju warsztaty i zajęcia. Ewelina Rzadkowska od trzech tygodni korzysta z zajęć gimnastycznych. Jak sama mówi, przyjście do CAL-u zajęło jej dwa tygodnie, ale teraz ćwiczenia wpisały się w codzienność.

Wcześniej się pojawiłam wraz z dziećmi, bo były zajęcia dla dzieci, ale ja osobiście zaczęłam chodzić na zajęcia 3 tygodnie temu i teraz sobie nie wyobrażam, żeby ich nie było. Korzystamy też przy okazji z różnych imprez, bo są imprezy organizowane dla dzieci. Także, żeby społeczność tutaj zgrupować i zasymilować – mówi Ewa Rzadkowska, uczestniczka zajęć ruchowych w Cal-u Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

Pani Ewelina podkreśla, że do CAL-u jedzie rowerem zaledwie 10 minut i to bardzo duża wartość. Jest blisko, co zachęca mieszkańców do korzystania z bezpłatnych zajęć, a tych w ofercie nie brakuje. Ich cel jest jeden.

Aktywować społeczność lokalną, żeby ci ludzie sami stwierdzili, że jest to ciekawe miejsce, można tutaj przyjść, można coś zrobić, można się spotkać ze znajomymi, można się napić kawy. Żeby ta społeczność lokalna, która no wyizolowała się trochę ostatnimi czasy, z powrotem się zintegrowała, poznała, pomagała sobie – mówi Andrzej Parszuto, Centrum Aktywności Lokalnej Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

Z Chopina przenosimy się do CAL-u Księże po drugiej stronie miasta. Tam oferta jest równie bogata. Pani Grażyna na zajęcia gimnastyczne przychodzi od momentu, kiedy to miejsce powstało. Mówi, że aktywność pomaga jej po operacji kręgosłupa.

Skorzystałam z ćwiczeń, z czego jestem bardzo zadowolona i do dzisiaj chodzę 2 razy w tygodniu. Z koleżankami się spotykamy i rozciągamy się. Są różne zajęcia, są zajęcia z gotowania , z pieczenia ciast i nawet sushi, są różne zajęcia, także dla wszystkich chętnych cos się znajdzie – podkreśla Grażyna Wawrzewska, uczestniczka zajęć ruchowych w Cal-u Księżę.

A patrząc na liczbę ćwiczących na sali, chętnych nie brakuje. Zajęcia sportowe dla różnych grup wiekowych przyciągają sporo osób. Każdy CAL proponuje mieszkańcom różne aktywności od zajęć plastycznych po warsztaty manualne aż do szachów lub brydża.

Zajęcia mamy praktycznie dla każdej grupy wiekowej od maluchów poprzez młodzież do seniorów. Śmiem twierdzić, że to był super pomysł, że to Centrum Aktywności Lokalnej powstało na naszym osiedlu. Jest to miejsce integracji mieszkańców, coraz więcej ludzi do nas przychodzi, korzysta z naszej oferty programowej, także mam nadzieję, że to się będzie rozwijało i z czasem będzie jeszcze lepiej – mówi Barbara Choinka, Centrum Aktywności Lokalnej Księżę.

Mamy tutaj wspaniałą panią Basię, która jest krawcową i na przykład pomaga wszystkim w dopasowywaniu ubrań czy w jakiś drobnych poprawkach krawieckich, prowadzi też szafę społecznościową, w której można wymienić się ubraniami, wziąć sobie ubrania, dopasować do siebie dzięki pani Basi i z nich korzystać – dodaje Andrzej Parszuto, Centrum Aktywności Lokalnej Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

Wspólne spędzanie czasu ma integrować lokalne społeczności. CAL-e odpowiadają na potrzeby mieszkańców poszczególnych osiedli, bo to przez nich są współtworzone. Do tego wszystkie zajęcia w Centrach Aktywności Lokalnej są bezpłatne.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy