Centrum Diagnostyki Obrazowej otwarte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy w nowootwartym Centrum Diagnostyki Obrazowej w Dolmedzie. Tutaj pacjenci będą mogli skorzystać z nowoczesnego sprzętu, a opis badania dostaną nawet do 48 godzin od momentu jego wykonania.

Pacjenci będą mogli wykonać tam wszystkie dostępne na rynku badania, czyli prześwietlenia RTV, USG, mammografię oraz tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Dzięki powstaniu Centrum Diagnostyki Obrazowej placówka oferuje szeroką diagnostykę.

Kompleksowa opieka pod jednym dachem. Praktycznie przez jeden dzień, można sobie przeprowadzić całą diagnostykę. Ważnym dla nas elementem jest jakość i tą jakość realizujemy przez sprzęt, który zakupiliśmy w dobrej, bądź bardzo dobrej jakości, w takich wariantach, które umożliwiają dostępność dla osób, które są np. z ograniczeniami ruchowymi – mówi Piotr Wiczkowski, prezes zarządu DCM Dolmed S.A.

Dolmed będzie dążył także do tego, aby opis badania był dostępny dla pacjenta do 48 godzin od momentu wykonania badania, dlatego że to czas bardzo często decyduje o dalszych krokach w leczeniu. W placówce dziennie wykonywanych może być około 70 badań.

W pierwszych dniach funkcjonowania już nawet na warunkach komercyjnych, jeszcze nie na warunkach finansowanych przez NFZ, obłożenie sięga 20-25% w zależności od dnia naszych możliwości diagnostycznych. Świadczy to o tym, że inwestycja trafiła w zapotrzebowanie naszych mieszkańców – dodaje Piotr Wiczkowski, prezes zarządu DCM Dolmed S.A.

Na razie centrum świadczy usługi komercyjnie, gdyż nie ma jeszcze podpisanego kontraktu na finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze Dolmed podpisanego kontraktu z NFZ, dlatego pacjenci, którzy przychodzą na badania, robią to odpłatnie, jest to usługa komercyjna, ale podstawowym celem zarządu spółki, ale również my, jako władze województwa robimy wszystko, żeby ten czas maksymalnie skrócić, aby podpisać kontrakt i pacjent miałby te badania nieodpłatnie – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dolmed złożył wniosek z prośbą o ogłoszenie konkursy na diagnostykę obrazową. Ten wniosek jest w tej chwili przez nas rozpatrywany. Rozpatrujemy wnioski od wielu świadczeniodawców i będziemy podejmować decyzję na podstawie i możliwości finansowych oddziału i potrzeb mieszkańców – mówi Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka dolnośląskiego NFZ.

Jeśli kontrakt zostanie podpisany, Dolmed mógłby wspierać także inne placówki medyczne, co pomogłoby w szybszej diagnostyce pacjentów z innych szpitali.

Taką mamy wizję elementów synergii i współpracy z innymi jednostkami, placówkami, szpitalami na terenie Wrocławia, po to, żeby skracać ten czas dostępu do diagnostyki obrazowej. Jesteśmy już po rozmowach na przykład z Dolnośląskim Centrum Onkologii, w ramach kontraktu moglibyśmy się wzajemnie wspierać i odciążyć DCO, a przede wszystkim skracać czas do diagnostyki, co jest niezwykle ważne – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Koszt inwestycji to blisko 8 milionów złotych, całość samodzielnie sfinansował Dolmed. Pierwsi pacjenci korzystają już z możliwości diagnostyki obrazowej. Na razie odpłatnie.