Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego będzie gotowe na przyszłe wakacje

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Centrum muzealno-wystawiennicze w Karkonoskim Parku Narodowy to pomysł, który narodził się w latach 90. ale teraz mógł zostać zrealizowany. Cała inwestycja to koszty blisko 100 milionów złotych, znaczna część to środki unijne. Centrum będzie przede wszystkim edukować.

 – W roku 2013–2014 rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem Centralnego Ośrodka w Jeleniej Górze-Sobieszowie. Pierwotnie mieliśmy plan budowy nowych obiektów, zupełnie nowych, mieliśmy nawet zarezerwowaną działkę na ten cel w Jeleniej Górze-Sobieszowie, ostatecznie natomiast padła propozycja ze strony władz miasta Jeleniej Góry o przekazaniu obiektów, które przed wojną stanowiły taki zespół pałacowo-folwarczny ordynacji Schaffgotschów – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

– Nasze Centrum zbliża się już powoli ku fazie końcowej. W tej chwili mamy wyremontowanych 5 spośród 7 budynków, które znajdują się w naszym założeniu pałacowo-folwarcznym dostosowywanym właśnie do potrzeb nowego Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego – Pałac Sobieszów – mówi Justyna Wierzchucka z Karkonoskiego Parku Narodowego.

– W tych 8 budynkach mamy profesjonalne centrum konferencyjne, w którym się właśnie znajdujemy i które funkcjonuje już od ponad pół roku, składające się z sali plenarnej, sal warsztatowych, z foyer, z zaplecza cateringowego. Następnie duża przestrzeń jest dedykowana interaktywnym wystawom – dodaje Raj.

– Pierwsza z nich: ,,Klimatyczne Karkonosze” mieszcząca się w tzw. budynku wielkiej stajni, będzie główną atrakcją całego naszego Centrum. Druga ekspozycja znajduje się w naszym najbardziej sztandarowym budynku, czyli w Pałacu Sobieszów, jest to ekspozycja historyczna dotycząca trochę samego Pałacu, ale też rodziny Schaffgotschów, ich wkładu w rozwój ochrony przyrody w Karkonoszach i dziejów Karkonoszy oraz ludzi z nimi związanych – opowiada Wierzchucka.

– Nam oczywiście umożliwia realizację ustawowych funkcji parku, czyli ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, ale tworzy się nowe centrum edukacyjno-turystyczne w tej części Jeleniej Góry, która tak naprawdę była krótkim przystankiem na trasie między Karpaczem a Szklarską Porębą. U podnóża Chojnika, poprzez rewitalizację zabytkowych obiektów, które już same w sobie są atrakcją, poprzez utworzenie ekspozycji interaktywnych, poprzez stworzenie centrum konferencyjnego – mówi dyrektor KPN.

– I będziemy tę ofertę zmieniać w zależności od pory roku, od zapotrzebowania i od grup, które będą nas odwiedzać. Będziemy państwa zapraszać. Myślę, że to będzie czerwiec 2023 – zapowiada Justyna Wierzchucka z KPN.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy