Centrum Twórczości Dziecka na krawędzi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka to miejsce, które już od ponad 20 lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych. Teraz to miejsce jest na krawędzi, a to wszystko przez kryzys finansowy.

We Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka odbywają się różne warsztaty dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym, z niepełnosprawnościami, po przejściach i z trudnych rodzin. Odbywają się także inne zajęcia dla wszystkich dzieci zarówno bezpłatne, jak i płatne. Sytuacja centrum jeszcze przed pandemią koronawirusa była trudna.

– Od sześciu lat nie wzrasta nam dotacja, a koszty cały czas rosną – mówi Małgorzata Strońska, Prezes Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.

Dodatkowo została zawieszona działalność Ach! Teatru. Jest to miejsce, w którym dzieci stawiały swoje pierwsze kroki na scenie, miejsce kiedyś pełne publiczności, dziś jest puste.

– Nie otrzymaliśmy obiecanego wsparcia dla Ach! Teatru i tak to wygląda, że warsztaty jeszcze prowadzimy. Dzieci przychodzą, ale działalność teatru musieliśmy zawiesić – dodaje Małgorzata Strońska, Prezes Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.

Miejsce to skrywa wiele ciekawych historii.

– Piękne jest to, jak dzieci otwierają się na scenie. Z każdym kolejnym spotkaniem dziecko coraz bardziej wychodzi i ma odwagę, żeby się pokazać – podkreśla Sara Szukalska, pracownik Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.

W centrum pracują także osoby, które od dziecka przychodziły tutaj i uczestniczyły w warsztatach, a nawet dorastały na tej scenie.

– Chodziłam tutaj na warsztaty teatralno-plastyczne. Bardzo lubiłam te zajęcia. Pamiętam, jak grałam pewną rolę w Kopciuszku – mówi Karolina Okurowska-Wabnic, pracownik Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.

Teraz Pani Karolina prowadzi zajęcia teatralne w centrum i uczy inne dzieci, jednak sytuacja tego miejsca nie jest pewna. Miasto odpowiada, że jest otwarte na rozmowy o przyszłości fundacji.

– Będzie spotkanie, taki termin już został wskazany przez dyrektora Wydziału Kultury. Niestety jednak ten termin Pani Prezes nie pasował, więc pracujemy nad kolejny takim spotkaniem. Planujemy ogłosić konkurs na działania, które prowadzi Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka – mówi Tomasz Myszko-Wolski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Centrum wspierają również gwiazdy.

– Zachęcam wszystkich, żeby chodzić do teatru, bo wiele dzieci jeszcze w nim nigdy w życiu nie było – podkreśla Anna Wyszkoni, piosenkarka.

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka zorganizowało także zbiórkę pieniędzy na swoją dalszą działalność.

W materiale zostały wykorystane archiwalne materiały filmowe Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.