Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje przy ul. Stalowej we Wrocławiu. To potrzebna inwestycja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Właśnie rusza budowa Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Stalowej 50 we Wrocławiu. To tutaj będą się znajdować gabinety lekarskie, gabinety terapeutyczne, oddział dzienny. Najprawdopodobniej, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci będą tutaj już przyjmowani przez specjalistów mniej więcej za rok.
  • Tu powstanie główna siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego dla dawnej dzielnicy Wrocław Fabryczny. Będzie ponad 800 m2. Jeśli chodzi o funkcjonalności, to wszystko to, co jest związane z leczeniem problemów psychicznych i chorób poza oddziałem szpitalnym, czyli clue tak zwanej psychiatrii środowiskowej. Będzie oddział dzienny, będzie dużo gabinetów terapeutycznych, zabiegowe – – mówi Wojciech Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia.

  • Cieszymy się, że może powstać takie centrum. Co ważne, w opiece nad osobą z doświadczeniem choroby psychicznej jest to, żeby ona nie pozostawała sama w momencie, w którym wychodzi ze szpitala, że ma jakieś miejsce, gdzie ma wsparcie, gdzie ma koordynatora procesu zdrowienia, który wspiera ją w tym, aby wyniki tego leczenia szpitalnego były utrzymane. Kogoś, kto wspiera ją, żeby ją aktywizować społecznie, żeby się nie alienowała i była cały czas aktywnym członkiem społeczności, w której żyje. Miejsca, które wspiera też rodzinę osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Także wszystkie te elementy są zawarte w tym projekcie – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławia.

  • Inwestycja w infrastrukturę jest na pewno też inwestycją w poprawę jakości udzielanych świadczeń, czyli nie mówimy tutaj tylko o kompleksowości rozumianej jako koordynacja opieki dziennej, ambulatoryjnej i środowiskowej, ale również po prostu o jakości, co jest tak naprawdę bardzo potrzebnym elementem z punktu widzenia pacjenta. Pacjent jest dla nas najważniejszy. Narodowy Fundusz Zdrowa jest płatnikiem świadczeń opieki zdrowotnej, w związku z czym, będziemy finansować świadczenia udzielane w ramach Centrum Zdrowa Psychicznego. To finansowanie różni się od finansowania w ramach standardowych produktów kontraktowych psychiatrycznych, ponieważ nakłada też na świadczeniodawcę większe zadania i tutaj myślę właśnie o tej koordynacji opieki nad pacjentem – mówi Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

  • Sama budowa to jest 8 milionów złotych, są to środki własne Wrocławskiego Centrum Zdrowia –  mówi Wojciech Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia.

  • Mam nadzieję, że we Wrocławiu, na terenie Dolnego Śląska i całego kraju będą powstawały te centra, będą one się rozwijały i będą właśnie takim miejscem kompleksowej, skoordynowanej opieki zarówno zdrowotnej, jak i społecznej nad osobami z doświadczeniem choroby psychicznej – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy