Choinka – żywa czy sztuczna?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Choinka to nieodzowny element Świąt Bożego Narodzenia. U każdego wygląda nieco inaczej — u niektórych jest stonowana, jednobarwna — u innych ozdobiona na bogato i kolorowa. Jakie drzewko wybrać - żywe czy sztuczne?

Sztuczne choinki są trwałe, ale niestety wyprodukowane ze szkodą dla środowiska i dla naszego zdrowa. Jeśli trafiają do śmieci – albo jeszcze gorzej – do pieca, to nam po prostu szkodzą. Znacznie lepsze są żywe drzewka, a jeszcze lepsze żywe drzewka rosnące. Możemy je zasadzić u nas w ogrodzie albo odwiedzić jakiś park i udekorować – z dziećmi zrobić jakieś ozdoby i te ozdoby po prostu przynieść i powiesić na drzewie — mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Ekorozwoju.

Zapytaliśmy wrocławian, jakie zielone drzewka goszczą w ich domach w tym wyjątkowym czasie świąt.

Zdania – jak zwykle bywa – były podzielone. Niektórzy powoływali się na rodzinną tradycję kupowania żywych drzewek, inny wybrali sztuczne, a jeszcze inni nie mają potrzeby posiadania drzewka, bo na czas świąt, wybierają się w gości.

Polacy kupują drzewka znacznie wcześniej niż w latach poprzednich. Jakie choinki wybierają mieszkańcy Wrocławia?

Różne choinki wybierają. I jodły kaukaskie i świerk srebrny, i świerk pospolity – zależy do jakiego mieszkania. Młodzi wybierają zwykle choinki z doniczkami. Przede wszystkim świerk srebrny i pospolity, które mają intensywny zapach żywicy, wrażenie jest takie, jakby się było w lesie – mówi Marek Łagiewka, sprzedawca choinek. 

Wybór choinki w doniczce jest coraz bardziej popularną praktyką — odpowiednio dobrana, potrafi cieszyć oko nie tylko przez te kilka świątecznych dni – wie o tym prezydent Wrocławia.

Ja od lat już mam żywą choinkę. Kupuję choinkę w doniczce, po to, aby móc ją po świętach posadzić w ogrodzie i muszę powiedzieć, że mam w tym zakresie duże osiągnięcia. 80% tych choinek, które tak wsadziłem, rosną do dzisiaj, cieszą oko i są też wspomnieniem tych minionych świąt — mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Nie zawsze jednak przesadzenie drzewka do ziemi daje zamierzone efekty. Istnieją pewne patenty, które pomogą choince przetrwać. 

– Im mniejsza choinka, tym większa szansa, że nam się przyjmie — podpowiada Marek Łagiewka, sprzedawca choinek. . 

Ja mam choinkę żywą od wielu lat. Świerk, który kupiliśmy 5 lat temu, wystawiamy na zewnątrz w okresie wiosenno-letnim, a w grudniu bierzemy do domu, ozdobimy i mamy drzewko świąteczne – mówi Magdalena Berezowska z Ekorozwoju.

Niewątpliwie choinka to jeden z najważniejszych elementów Świąt Bożego Narodzenia, nadający naszemu domowi niepowtarzalny klimat. Nieważne, czy żywa czy sztuczna….

Musi być choinka, bo to jest tradycja święta. Niech na stole będzie mało co, ale jak choineczkę zaświecimy i pośpiewamy to będzie ładnie – mówi jedna z mieszkanek Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy