Chrzty i śluby podczas epidemii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Niezależnie od epidemii dzieci rodzą się nadal. Dlatego chrzty oraz pozostałe sakramenty wciąż będą sprawowane.

Wbrew obawom części wiernych, sakramenty nadal będą udzielane, choć można je także przełożyć na późniejszy termin. Wszystko zależy od przyjmujących.

To przede wszystkim zależy od samych zainteresowanych. W przypadku chrztu świętego od rodziców chrzestnych i rodziców dziecka, w przypadku ślubu zależy to od samych młodych i ich rodziny – mówi ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Księża dbają o to, aby użycie wody święconej podczas chrztu było bezpieczne.

Tu nie ma zupełnie problemu. Zostaje woda poświęcona w małej ampułce szklanej na przykład albo w metalowej, która jest poświęcona już podczas całej ceremonii chrztu. I później już nie jest drugi raz używana, po prostu – wyjaśnia franciszkanin, ojciec Rafał Bendkowski, wikary parafii pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza.

Sakrament małżeństwa również zostanie udzielony, jeśli tak chcą narzeczeni. Trzeba jednak pamiętać, że w kościele będzie obecna ograniczona liczba gości.

Nie odmawiamy w tym momencie sakramentu małżeństwa nikomu, kto jest do tego sakramentu przygotowany, miał ustalony termin, są przygotowane wszystkie dokumenty i o ten sakrament prosi – zaznacza ksiądz Kowalski.

W niektórych parafiach odbędą się zaplanowane śluby.

Ślub będzie jeden. Jeden wyjątkowo, nawet w dniu jutrzejszym. Ale oczywiście z zachowanie wszelkich środków ostrożności. Będą obecni sami zainteresowani, czyli narzeczeni, przyszli małżonkowie i ich świadkowie – dodaje ojciec Bendkowski.

Chociaż zawarcie ślubu można przełożyć, część osób decyduje się na niego właśnie teraz. Powód jest dość prosty.

Będąc narzeczonymi teraz tak na prawdę nie powinni się spotykać. Poza tym będąc narzeczonymi, gdyby któremuś z nich coś się stało i trafiłby do szpitala, to druga osoba nawet nie otrzymałaby informacji, nie mogłaby go w tym szpitalu odwiedzić nie będąc małżeństwem. I dlatego wiem, że są takie sytuacje, kiedy ludzie zdecydowali się i chcieli mieć ślub i byli tylko oni i świadkowie i nikt więcej – wyjaśnia ksiądz Kowalski.

Chociaż ślub można zawrzeć a dzieci ochrzcić, to ze świętowaniem tych chwil w większym gronie lepiej będzie poczekać.

To czy młodzi przygotowują wesele, czy po chrzcie świętym przygotowujemy jakiś obiad to musimy się liczyć z tym, że tutaj obowiązują nas przepisy prawa państwowego – przypomina rzecznik archidiecezji.

Mimo epidemii życie musi toczyć się dalej. Dlatego tak ważne życiowe momenty nadal można celebrować zgodnie z przekonaniami religijnymi.

Zobacz również

Ćwiczenie umysłu przy użyciu różnego typu kreatywnych zadań powoduje, że mózg później się starzeje, a dzięki temu dłużej można zachować młodość. Klub seniora zawsze młodzi, na psim polu w starej piekarni miał zajęcia z treningu umysłu, ale tutaj odbywają się także ćwiczenia z ceramiki. zajęcia plastyczne, a także z haftu krzyżykowego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy