– Wcześniej trudno nazwać to muralem. Raczej popisany mur, który bez przerwy był zamalowywany. To była raczej syzyfowa praca. My malowaliśmy w dzień, w nocy pojawiały się różnego rodzaju napisy i grafitti – mówi Leszek Wesołowski, dyrektor SP nr 71 we Wrocławiu.
Teraz murek został odnowiony w ramach projektu „Eureka! Kołłątaja żąda odkrycia!”. Projekt Dobry Widok, który był odpowiedzialny za realizację chciał, aby mural nie krzyczał do mieszkańców, dlatego jest stonowany w formie i treści.
– Cichy to znaczy niekrzyczący formą i kolorami. Środki ekspresji, które zastosowaliśmy, to ciche formy monochromatyczne i przestrzenne, które raczej intrygują niż przywołują bardzo ekspresyjnymi środkami wyrazu – podkreśla Maria Prusakowska, projektantka Dobrego Widoku.
Ulica Kołłątaja to miejsce specyficzne, nie brakuje tu szyldów, napisów, neonów i reklam atakujących oczy mieszkańców. Projekt Dobry Widok podkreśla, że przestrzeń miejska to żywa tkanka, ale niejednokrotnie powoduje przebodźcowanie.
– Ulica Kołłątaja, którą możemy podziwiać w całej okazałości, jest jedną z takich przestrzeni, gdzie każdy szyld krzyczy. Jest wiele kolorów, krojów pisma, wiele środków wyrazu. Ten cichy mural ma być właśnie tą przeciwwagą, naszą odpowiedzią i zwróceniem uwagi na problem wizualnego hałasu i przebodźcowania – dodaje Maria Prusakowska, projektantka Dobrego Widoku.
– Wydaję mi się, że przez samą formę, ten mural się nie narzuca. Jest neutralny wśród całej ulicy Kołłątaja. Bardzo nam to odpowiada i jak widać do tej pory nie ma ani jednego dodatkowego rysunku – zaznacza Leszek Wesołowski, dyrektor SP nr 71 we Wrocławiu.
– Tutaj we Wrocławiu przestrzeń jest bardzo nieuporządkowana. Można tu chyba spotkać każdy element architektury i wszystkiego. My nie jesteśmy z Wrocławia i to nas przytłacza – podkreśla Urszula Kołoda, mieszkanka Żar.
W ramach projektu oprócz muralu, zorganizowano także warsztaty dla uczniów SP71. Uczestnicy odkrywali ulicę Kołłątaja. Na muralu widoczne są na przykład litery, które uczestnicy odkryli podczas zajęć w okolicach ulicy Kołłątaja na szyldach i witrynach.