Ciepło i prąd. W połączeniu taniej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Układy fotowoltaiczne, czyli baterie słoneczne produkujące energię elektryczną mogą działać w połączeniu z pompami ciepła. Pompy ciepła gruntowe lub powietrzne produkują energię cieplną, a baterie słoneczne elektryczną. Dzięki temu możemy płacić mniej zarówno za energię elektryczną jak i cieplną.

Takie układy mogą funkcjonować dla jednego lub kilku budynków. Tak jak zrobiono to w Domaszowicach. Tu budynki urzędu gminy oraz DPSu podłączone są do jednego układu grzewczego. Jest to możliwe, bo zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną jest w tych budynkach inne w zależności od pory dnia.

– Są to pompy ciepła połączone kaskadowo. Dwie pompy po 21 KW. I te pompy obsługują dwa obiekty. Jeden to jest Dzienny Dom Pomocy Społecznej, a drugi Urząd Gminy w Domaszowicach. I te dwa układy pracują w sposób niezależny, czyli do każdego układu mamy inny system regulacji –  mówił Andrzej Jurkiewicz prezes firmy eGmina , infrastruktura, Energetyka Sp. z o.o. 

W przypadku budynków w Domaszowicach zastosowano dwie pompy ciepła o mniejszej mocy, zamiast jednej dużej. Takie rozwiązanie ma swoje zalety zarówno techniczne, jak i finansowe. 

– Lepsze są prace kaskadowe z uwagi na to, że możemy pracować z pompami dokładnie z taką mocą, z jaką będziemy chcieli. Mają większą wydajność – to jest pierwsza zaleta. Druga jest taka, że jak jedna pompa wysiądzie, to będziemy mieli tę drugą, działającą-  mówił Andrzej Jurkiewicz prezes firmy eGmina , infrastruktura, Energetyka Sp. z o.o. 

Pompa ciepła do pracy potrzebuje sprężarki zasilanej energią elektryczną, dlatego konieczne jest tu źródło prądu. Aby nie brać energii z sieci, czyli z gniazdka warto szukać dodatkowego źródła np. z baterii słonecznych, które ten prąd do pampy mogą dostarczyć produkując go ze słońca. Dodatkowo można znaleźć oszczędność dobrze projektując ogrzewanie.

Jeżeli mamy instalację ogrzewania podłogowego, to ciepło możemy akumulować w przegrodzie budowlanej, czyli właśnie w tej posadzce. Jeżeli przegrzejemy ten dom o 2 stopnie w czasie, kiedy mamy nasłonecznienie, to później możemy wykorzystać tę energię, kiedy ten beton stygnie i zmniejszymy zapotrzebowanie na moc grzewczą w nocy – mówił dr inż. Stefan Reszewski z Politechniki Wrocławskiej.

Na budowę instalacji, które korzystają z odnawialnych źródeł energii można dostać dofinansowywanie z NFOŚiGW, który realizuje takie programy jak „Mój prąd” czy „Czyste powietrze”. Na stronie funduszu znajdują się informacje jak starać się o pieniądze na remont instalacji oraz kontakty do doradców, którzy bezpłatnie pomagają wypełnić wniosek.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy