Ciepło prosto do domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie same mogą decydować o tym, ile dostarczają do swoich mieszkań ciepła, pod warunkiem, że są właścicielami węzłów ciepłowniczych. To sprawia, że jako mieszkańcy sami możemy decydować o tym, jaką temperaturę wody mamy w grzejnikach albo w kranach, a dzięki temu płacić niższe rachunki.

Jeśli mieszkańcy bloku lub kamienicy kupują ciepło bezpośrednio od ciepłowni lub elektrociepłowni, to muszą płacić za to co ta firma im dostarcza, a nie za to ile tego ciepła faktycznie wykorzystali.. Rozwiązaniem może być własny węzeł ciepłowniczy:

  •  Podstawowym zadaniem tych węzłów, to jest oszczędność energii. Polega to na tym, że namówiliśmy spółdzielnię mieszkaniową, żeby zrezygnowała z typowej umowy, gdzie dostawca ciepła jest właścicielem węzła. Tylko, żeby zdecydowali się na taki układ, że dostawca ciepła dostarcza ciepło tylko do budynku, a my eksploatujemy tej węzeł i ustalamy sobie jego parametry – mówił Andrzej Jurkiewicz – prezes firmy eGmina, Infrastruktura, Energetyka.

Obsługa takiego węzła jest dość prosta, bo system działa zdanie, czyli jest sterowany przez internet . Aby takie urządzenie działało sprawnie konieczna jest konserwacja i szybkie usuwanie ewentualnych awarii:

  • – Żeby to urządzenie nie było awaryjne, żeby to ciepło, zwłaszcza w sezonie grzewczym dostarczane do mieszkań docierało bez przeszkód i odpowiednich parametrach. I takie jest moje zadanie, które może wydawać się prozaiczne, ale myślę, że jest ważne do dobrego i właściwego funkcjonowania tych urządzeń, które są w węźle ciepłowniczym– mówił Grzegorz Węsiora, serwisant węzłów ciepłowniczych.

W Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu jest ponad 130 takich węzłów dedykowanych konkretnym budynkom wielorodzinnym. Budynki te różnią się od siebie między innymi rokiem budowy i technologią, więc inny węzeł będzie potrzebny w starym bloku z lat 70, a inny w nowoczesnym budynku wielorodzinnym. Indywidualne dopasowanie węzłów ciepłowniczych to konkretne pieniądze, które zostają w portfelu:

  • Nawet w aktualnie w okresie wysokich cen energii, my możemy prowadzić te działania oszczędnościowe. Według aktualnych stawek za energię 1 Gj energii cieplnej kosztuje około 130 zł. (127 zł) i jeśli byśmy tego nie zrobili, to przygotowanie ciepłej wody kosztowałoby nas 50 zł, a nawet 60 zł, a dziś kosztuje nas to od 28 zł do ponad 30 zł – mówił Arkadiusz Kowara Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu.

W węzłach ciepłowniczych, które dedykowane są budynkom wielorodzinnym chodzi o to, aby dostarczanej energii cieplnej było ani za dużo, ani za mało, tylko jak najbardziej optymalnie. Rozwiązania, które oszczędzają energię działają także korzystnie na środowisko, bo zużywając mniej energii sprawiamy, że mniej jej produkujemy.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy