Ciepło ze ścieków. We Wrocławiu powstanie największa pompa ciepła w Polsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WROMPA, czyli największa inwestycja w systemową pompę ciepła w Polsce, powstanie w stolicy Dolnego Śląska. W dobie kryzysu energetycznego i zmian klimatu, to ważna inwestycja, która pozwoli postawić pierwszy krok w stronę odejścia od węgla. Dzięki tej instalacji ciepło ze ścieków trafi do sieci ciepłowniczej. Inwestycja jest wynikiem współpracy Fortum i MPWiK Wrocław.

Niestety, obecnie wrocławski system ciepłowniczy, który dostarcza energię cieplną do mieszkańców, jest w 100% oparty na spalaniu węgla.

Wrocław zyskuje pierwsze, prawdziwie zielone źródło ciepła, źródło energii. To jest nasz pierwszy taki krok, w którym dla 5 tys. domostw będziemy w stanie dostarczyć, poprzez ścieki, które płyną przez Wrocław każdego dnia, energię cieplną. To oznacza, że już za dwa lata będziemy mieli pierwszy istotny krok dla niezależności energetycznej. Prawdziwie zielonej – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Inwestycja powstanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe.

Około połowa ścieków wrocławskich przepływa przez ten węzeł, w związku z tym Fortum zidentyfikowało tę lokalizację wspólnie z nami. Przez kilka miesięcy były też prowadzone wielorakie pomiary, i została ta lokalizacja wybrana jako optymalna właśnie na taką wielkoskalową pompę ciepła, czyli nie jakieś eksperymentalne, pilotowe instalacje, które coś tam badają, tylko taka, która będzie komercyjnie zasilała – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Mamy to szczęście, że będąc w strukturach Fortum, korzystamy z doświadczeń kolegów zarówno z Finlandii, jak i z Norwegii. Akurat to rozwiązane jest bliźniaczym do zaimplementowanego pod Oslo w Skøyen. W naszym wypadku to około 35 tys. ton zaoszczędzonej emisji dwutlenku węgla tylko przez jedną taką pompę, a jest to pierwszy krok na tej ścieżce do zielonej transformacji we Wrocławiu. Przed nami kolejne kroki – zapewnia Piotr Górnik, prezes Fortum.

Ścieki zamienią się w ciepło za pośrednictwem pompy ciepła. To jest wbrew pozorom dość proste urządzenie, gdzie mamy dwa podstawowe elementy – parownik i skraplacz. To ciepło jest odbierane w parowniku, zamieniane w gaz, sprężane, oddaje ciepło w skraplaczu wodzie sieciowej i cały proces ulega powtórzeniu – tłumaczy Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju Fortum.

Sama realizacja obiektów pompy ciepła rozpocznie się w styczniu przyszłego roku i po kilkunastu miesiącach – czyli w marcu 2024 – spodziewamy się uruchomienia tej pompy ciepła i rozpoczęcia dostaw czystego ciepła dla mieszkańców Wrocławia – zapewnia Piotr Górnik, prezes Fortum.

Ścieki to jest nasz wkład plus teren, bo to jest duży obiekt kubaturowy, to jest kilkadziesiąt metrów na kilkanaście metrów i też kilkanaście metrów w głąb ziemi, tak że jest to duży obiekt kubaturowy, który potrzebuje odpowiedniego miejsca i takim miejscem my dysponujemy – czy raczej dysponowaliśmy, bo w tej chwili jest ono już zarezerwowane właśnie na budowę tej pompy – dodaje Witold Ziomek.

Koszt inwestycji to 82 milionów złotych.

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy