Co dzikiego żyje w mieście? Rusza kampania edukacyjna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Miasto Wrocław wraz z ZOO ruszają z nową kampanią „Dzikie w mieście”. Teraz na terenie Wrocławia będą rozdawane ulotki, dzięki którym poznamy dziką historię naszego miasta. Bo we Wrocławiu oprócz nas żyją także dziki, jeże, sarny i lisy, a o tych zwierzętach także musimy pamiętać.

– Oddzieliliśmy się od przyrody. Musimy się do niej zbliżyć, nauczyć powtórnie ją doceniać, zwłaszcza jej piękno. Kiedyś było inaczej, dzisiaj wilk jest wrogiem. Wiele zwierząt jest wrogami – osy, szerszenie, mrówki. To nie są nasi wrogowie – to są współmieszkańcy Ziemi – mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

Dzikich zwierząt w mieście nie należy się bać, lecz musimy się nauczyć z nimi żyć. Miasto będzie teraz edukować, jak zachowywać się w obecności takich osobników.

– Aby ani mieszkaniec ani to zwierzę nie stawało się intruzem. Będziemy chcieli w ciekawy, interesujący sposób przybliżyć charakterystykę tych zwierząt, opowiadać o nich w różny sposób. Będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne, jak i rozdawać ulotki – podkreśla Katarzyna Szymczak- Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

W mieście żyją min. wydry, dziki, lisy, wrony, gawrony, a także jeże.

– Lepiej, żeby nasze zwierzęta chodzące na smyczy nie płoszyły jeży, nie łapały ich, a także, aby samochody ich nie potrącały, a młodzież nie podpalała łąk. Niestety bardzo często mamy przypadki jeży, które są skrzywdzone właśnie w taki sposób. Bardzo prosimy – uważajcie na drodze, nie wypalajcie łąk – zaznacza Katarzyna Szakowska, Ekostraż Wrocław.

W Polsce, co ważne, rozmnaża się także coraz więcej wilków.

– Wilka nie należy się bać. Spokojnie, nie ma udowodnionego przypadku ataku wilka na człowieka. Był jeden, ale był to wilk odchowany sztucznie, którego ktoś nierozsądnie wypuścił – mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

Z roku na rok interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu jest coraz więcej. Tylko w zeszłym roku odnotowano o niespełna 40 procent więcej takich interwencji niż w 2019 roku. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia zapewnia prowadzenie pogotowia interwencyjnego do spraw dzikich zwierząt.

– W sytuacji, kiedy zwierzę jest zagrożone, utknęło na terenie naszej nieruchomości, uległo wypadkowi – możemy mu pomóc. W związku z tym funkcjonuje całodobowa infolinia, która jest obsługiwana przez Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numer telefonu to 71 770 22 22 – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM.

Jeżeli spotkamy się w mieście oko w oko z dzikim zwierzęciem, to wycofajmy się, nie panikujmy i spokojnie odejdźmy. Bo każdy ma prawo do życia – także we Wrocławiu.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy