Co szpeci krajobraz? Nietuzinkowa wystawa w Muzeum Zabawek w Karpaczu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
"(Nie)chciane krajobrazy" - tak nazywa się wystawa prac, którą możemy podziwiać w Muzeum Zabawek w Karpaczu. Wystawa przedstawia krajobrazy, których już nie ma, bo są zabrane przez naturę lub przez człowieka, oraz te, które szpecą nasze piękne widoki, czyli reklamy. 

Jest to bardzo ciekawa wystawa, którą wspólnie stworzyliśmy z panem Dariuszem Godawą oraz takimi instytucjami jak Karkonoski Park Narodowy oraz Telewizja Zachodnia. Wystawa jest odpowiedzią na to, co się dzieje w przestrzeni zewnętrznej, nie tylko w przestrzeni ogólnopolskiej, ale również w naszej karkonoskiej. Zobaczycie państwo na wystawie prezentację fotograficzną ze zbiorów Karkonoskiego Parku Narodowego. Są to fotografie, które przedstawiają wielkie billboardy w znanych nam miejscach Karkonoszy. One są zestawione z bardzo delikatnymi i pięknymi akwarelami i obrazami Dariusza Godawy. To malarstwo przedstawia to, co pomału zanika w Karkonoszach, niektóre miejscowości, których już nie ma, budniki, miedzianka oraz architekturę przysłupową — mówi Agnieszka Lemiszewska, dyrektor Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

 –Krajobraz jest naszym dobrem, dobrem naturalnym i Darek Godawa z kolegami próbują zwrócić uwagę na to, co się dzieje z naszym krajobrazem, kiedy wymyka się spod jakiegoś nadzoru, kontroli. Krajobraz jest bardzo łatwo oszpecić — dodaje Anna Wilk, pracownik Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

Na wystawie zobaczymy około 20 prac malarskich oraz 12 fotografii wraz z materiałami wizualnymi. 

Artyści chcą zwrócić naszą uwagę na to, że krajobraz bardzo łatwo jest oszpecić i zniszczyć. Dają czerwone światło, mówią stop. Naszym obowiązkiem osób, które oglądają tę wystawę i nie tylko, bo wystawa ma bardzo szeroki przekaz i zwraca się również do tych, co zarządzają pewnym terenem, do radnych, polityków lub właścicieli posesji, żeby po prostu o nasze otoczenie dbać — mówi Anna Wilk, pracownik Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

Artysta za pomocą swoich prac chce pokazać spojrzenie z pozycji mieszkańca na to, co było, na to, co zniknęło, na to, co jest i być może na to, co nas czeka.

Krajobraz ma wpływ na wiele aspektów naszego życia, zaczynając od samopoczucia, a kończąc na cenach nieruchomości. Jeżeli widzimy, że coś niewłaściwego się dzieje w naszym otoczeniu właśnie z krajobrazem, z naszą przestrzenią życiową, powinniśmy interweniować, apelować, nie zgadzać się na brzydotę. Taki przekaz jest tej wystawy – podkreśla Anna Wilk, pracownik Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

Wystawę można oglądać do 15 marca.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy