Co z demokracją? Politologowie debatują o kondycji świata

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Polityka ładu. Polityka chaosu” - to hasło V Ogólnopolskiego Kongresu Politologów, który rozpoczął się na Uniwersytecie Wrocławskim. Po dwóch latach przerwy, badacze z wiodących ośrodków akademickich w kraju mogli spotkać się we Wrocławiu, by debatować o kondycji współczesnej polityki. Wśród poruszanych tematów nie zabraknie oczywiście kwestii dotyczących wojny w Ukrainie, kryzysu demokracji, postępu technologicznego i dezintegracji międzynarodowego ładu.

-Pandemia i wojna pokazały nam nowy tragiczny wymiar rozpadu światowego ładu i destrukcyjny wymiar chaosu, który zajmuje jego miejsce, a przecież nie zniknęły inne wyzwania takie jak: zagrożenie terroryzmem, jak lokalne konflikty zbrojne, jak kryzys klimatyczny, kryzys migracyjny. Od wielu miesięcy borykamy się z coraz wyższą inflacją. Przed nami zapewne głęboka recesja i kryzys gospodarczy, a to zazwyczaj prowadziło to poważnych wstrząsów społecznych i politycznych. W tych okolicznościach temat naszego kongresu stał się przerażająco aktualny – mówi prof. dr hab. Robert Alberski, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Między innymi na te pytania odpowiedzi będą szukać politologowie i badacze nauk społecznych. Podczas kongresu zaplanowano setki paneli dyskusyjnych i debat.

-W badaniach politologicznych z tym dochodzeniem sądów prawdziwych nie jest łatwo. Niestety my badamy to, co polityczne. Politycy, decydenci polityczni, organizacje polityczne, aktorzy polityczni wskazują, informują nas o celach, ale te cele nie zawsze są rzeczywistymi celami. Są cele deklarowane i rzeczywiste. Te deklarowane łatwo dostrzec, ale czasami trzeba przeżyć 20 lat, a nawet dłużej, żeby dojść do tej wiedzy obiektywnej – mówi prof. dr hab. Tadeusz Wallas, przewodniczący Komitetu Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

-Myślę, że jednym z najważniejszych problemów, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach jest to, że demokracja nie dostarcza odpowiednich rezultatów obywatelom, co w konsekwencji oznacza, że obywatele nie uznają demokracji za odpowiedni ustrój polityczny – mówi dr hab. Adam Bodnar, prof. SWPS, Dziekan Wydziału Prawa SWPS w Warszawie.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy