Co ze szczepieniami dla cudzoziemców?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od grudnia w Polsce zaszczepionych zostało ponad 25 milionów osób, w tym także obcokrajowcy, którzy mieszkają na terenie RP. Na szczepienie zapisać może się każdy, kto skończył 12 lat. We Wrocławiu mieszka około 100 tysięcy cudzoziemców z ponad 70 krajów. Migranci studiują i pracują, ale także tworzą społeczność stolicy Dolnego Śląska, dlatego również mogą się tu zaszczepić.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy przybywają na terenie Rzeczpospolitej legalnie, mają te same prawa do szczepień co obywatele Polski. Oczywiście osobom, które mają nadany numer PESEL jest troszeczkę wygodniejmówi Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa NFZ

Zapisać się na szczepienia można na kilka sposobów. Cudzoziemiec, który posiada numer PESEL, może to zrobić poprzez system e-rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta albo dzwoniąc na infolinię 989. Cudzoziemiec, który nie ma numeru PESEL, powinien zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawi skierowanie.

Nadal obowiązuje system e-skierowania, czyli trzeba mieć e-skierowanie i trzeba zapisać się na określony dzień i godzinę. Najlepiej jest mieć przy sobie wydrukowany i wypełniony kwestionariusz kwalifikacji lekarskiej podkreśla Andrzej Trzynadlowski, koordynator punktu szczepień Stadion Wrocław.

Aby zapisać się na szczepienie przez system e-rejestracja, trzeba wejść na stronę pacjent.gov.pl. System zaproponuje 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, ale jeśli żaden nie odpowiada, można ustalić inny punkt i godzinę. Po rezerwacji na wskazany numer telefonu przyjdzie sms z terminem i miejscem szczepienia. Warto pamiętać, że na drugą dawkę pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej dawki. Wszystkie ważne informację o szczepieniu znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy