Pani Bożena jest obecnie w żałobie po zmarłym przyjacielu. Do klubu pacjenta Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu dołączyła niedawno, ale podkreśla, że zajęcia bardzo jej pomagają.
- – Po prostu czuję się strasznie samotna. Nie mogę siedzieć w domu sama. No i po prostu sobie wolę wyjść, czy na spacer czy właśnie tutaj, bo panie terapeutki są po prostu przemiłe, przeurocze. Też panie animatorki przychodzą, rozmaite są po prostu zajęcia, można się wygadać. Rozmaite po prostu warsztaty są tworzone właśnie dla osób w żałobie bądź z jakimś takim kryzysem natury psychicznej – mówi Bożena, uczestniczka Klubu Pacjenta w Centrum Zdrowia Psychicznego.
- – One służą przede wszystkim aktywizacji, służą temu, żeby ponownie wrócić albo nawiązać jakieś relacje społeczne, wejść do grupy, móc realizować takie potrzeby uczestnictwa, bycia w relacjach, czyli takie potrzeby społeczne, ale też właśnie aktywizacji. rozwijania swoich ewentualnych zainteresowań czy pasji, ale też poszukiwania nowych zainteresowań, co jest w procesie terapeutycznym naszych pacjentów niezwykle ważne – podkreśla Ewa Czajkowska, psycholog w Centrum Zdrowia Psychicznego.
Zajęcia prowadzone w ramach klubu pacjenta są otwarte, prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 8.14. Każdego dnia grupa bierze udział w różnych warsztatach, między innymi plastycznych i rękodzielniczych.
- – Najbardziej mi się podobają zajęcia plastyczne, bardzo rozwijają. Myślę, że jest to na pewno duży trening w chorobie – dodaje Hubert, uczestnik Klubu Pacjenta w Centrum Zdrowia Psychicznego.
- – Czytamy prasę, analizujemy różne po prostu artykuły, dowiadujemy się między innymi, gdzie jakie wystawy, gdzie można do kina, na jaki film po prostu można pójść. Chodzimy na spacery, planujemy muzea – wyjaśnia Bożena, uczestniczka Klubu Pacjenta w Centrum Zdrowia Psychicznego.
Są w piątki np. zajęcia muzyczne, też rozwijamy się w tym kierunku. Przychodzimy, śpiewamy na przykład jakąś piosenkę, układamy własne, na razie czyjeś utwory, covery – wyjaśnia Hubert, uczestnik Klubu Pacjenta w Centrum Zdrowia Psychicznego.
- – Generalnie zajęcia muzyczne, muzykoterapia, to jest taki sposób na odreagowanie pewnych stresów, pewnych napięć, które powstają chociażby podczas zajęć tych troszeczkę cięższych typu psychoterapia. Pracuję tutaj na oddziale dziennym oraz w klubie pacjenta. Każde to miejsce ma swoją specyfikę. No i wszystko łączy muzyka. Każdy słucha czegoś innego, można się czegoś dowiedzieć nowego o kimś innym na podstawie chociażby samej muzyki, dźwięków. Szukamy nowych brzmień, bo jest tu masa instrumentów, ale czasami instrumentem jest kawałek folii czy nawet patyczek – podkreśla Anna Gościniak, muzykoterapeutka w Centrum Zdrowia Psychicznego.
- – W kontekście uzależnień, podobnie zresztą jak w kontekście profilaktyki zdrowia psychicznego. To ma niezwykle duże znaczenie, bo bycie w grupie, poczucie sprawczości, bycia uczestnikiem robienia czegoś wspólnie z innymi, bycia ważną częścią jakiejś grupy. Po prostu w rozwoju poczucia tego, że uczymy się czegoś nowego, albo że rozwijamy dotychczasowe pasje, albo dzielimy się tym, co sami potrafimy z pozostałymi osobami, które tutaj są, sprawia, że czujemy się po prostu potrzebni, a to istotnie pozwala utrzymać dobrą kondycję psychiczną – podsumowuje Ewa Czajkowska, psycholog w Centrum Zdrowia Psychicznego.
Oferta Centrum Zdrowia Psychicznego jest bezpłatna.