– Na ten tydzień jesteśmy na czwartym miejscu. 8400 wydarzeń już zostało dodanych i zrealizowanych. Ale Code Week trwa nadal i ja liczę, że jeszcze podskoczymy. Cały czas liczę na pierwsze miejsce – mówi Anna Świć, ambasadorka Code Week w Polsce.
– Od dwóch lat interesuje mnie programowanie robotów. Dlaczego to takie ciekawe? Mnie to interesuje jak roboty są zbudowane i jak chodzą, mnie to najbardziej fascynuje i interesuje mnie jak urządzenia są zbudowane – mówi Milena, młoda programistka.
– Programowanie to jest teraźniejszość. Programowanie to to, co już dzisiaj nauczane jest w naszych szkołach. To wpływa na to, czy ktoś w przyszłości będzie gotowy na robienie kariery, czy na to się nie zdecyduje. Dlatego ja każdemu polecam, żeby zajął się tą tematyką, żeby uczyć się programowania, bo to w przyszłości będzie to tak samo ważne jak matematyka czy czytanie ze zrozumieniem – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.
– Próbuję, żeby ten robot się ruszał. Trudne? No trudne. A chcesz to robić, uczysz się tego? No chcę – mówi Natalia z Wrocławia.
– Zawód programisty to zawód przyszłości? Myślę, że teraźniejszości. To wzbierająca fala, która ma coraz więcej pasjonatów sztuki programowania. I żyjemy w takich czasach, że widzimy od razu efekty tego, to już nie jest abstrakcyjna działalność, ale przynosząca konkretne efekty tego. Widać to na naszych spotkaniach, na stoiskach jakie skutki niesie dobre programowanie – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.
– Co sobotę chodzę na zajęcia z programowania i tyle. Najbardziej mi się podobało jak byłem na pustyni, koło oazy a koło mnie byli jacyś inni ludzie – mówi Marcel, który uczy się programowania.
– Czemu służy? Pomocy w nauce. To jest przeniesienie ucznia w świat, o którym opowiadamy. Przykładowo nurkowanie, lasy deszczowe, zwiedzanie piramid, miejsc, w których człowieka nie ma. Nauczyciel opowiada o tych miejscach i może wykorzystać takie narzędzie jak rozszerzona rzeczywistość, jak rzeczywistość wirtualna i pokazać dzieciom to, o czym mówimy – mówi Krzysztof Jelonek, firma Aktin z Sosnowca.
– Dlaczego warto programować? Programowanie to rozwój uniwersalnych kompetencji. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie dzieci pójdą w tym kierunku, natomiast tu ćwiczymy tak uniwersalne kompetencje jak umiejętność współpracy, logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. Więc niezależnie od tego, co te dzieci będą robić za 10-20 lat to te kompetencje im się zawsze przydadzą – mówi Anna Świć, ambasadorka Code Week w Polsce.
– Chodzi o to, żeby każdego roku tych wydarzeń było jak najwięcej. Jeżeli w innych krajach tych wydarzeń jest jeszcze więcej to nie bardzo trzeba na to zwracać uwagę. Najważniejsze, żeby ta tradycja, która została zapoczątkowana 10 lat temu utrzymała się i żeby jak najwięcej młodych osób, ich rodziców i opiekunów dostała możliwość skorzystania z tego – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.
– Polska jest w czołówce inicjatyw związanych z programowaniem, czujemy mrowienie i ferment wśród młodych ludzi i to się dzieje – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.