Coraz bliżej nowego szpitala onkologicznego. Kiedy rusza budowa?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Już niedługo ruszy budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. To ważna informacja dla Dolnoślązaków, bo rocznie na nowotwór choruje około 14 tysięcy osób w naszym regionie. Wielu z nich nie udaje się uratować, ale jest szansa na to, żeby uratować więcej osób i żeby leczenie było krótsze, a przede wszystkim, żeby diagnostyka była sprawniejsza.

Budowa szpitala jest już na ostatnim etapie, bo inwestycja czeka na ocenę urzędu miasta i pozwolenia na budowę. Maksymalnie może to potrwać dwa miesiące i po tym czasie ruszą pierwsze prace budowlane.

Mamy do czynienia z działką, która ma 22 hektary. To jest wielkość odpowiadająca powierzchni Parku Południowego we Wrocławiu. Powierzchnia całkowita obiektu to ponad 100 tysięcy metrów sześciennych, a więc 14 dużych boisk piłkarskich. Kubatura ponad pół miliona metrów, czyli trzy Hale Stulecia mogłyby się zmieścić w środku. No i 671 łóżek w salach jedno- i dwuosobowych. 14 sal operacyjnych, a więc możliwość przeprowadzenia 10 tysięcy zabiegów rocznie. 9 unitów, w których będą przeprowadzone terapie, 30 oddziałów. Parking na 1026 samochodów dla pacjentów i pracowników oraz dostępność komunikacji publicznej, a więc tramwaj od ul. Kosmonautów, no i dobre zagospodarowanie działki z wodą, z zielenią, ze ścieżkami rowerowymi, ścieżkami pieszymi, które będzie, mam nadzieję, sprzyjało terapii – mówi Zbigniew Maćków, architekt nowego szpitala onkologicznego.

Na każdym etapie projektowania nowego szpitala onkologicznego jego funkcjonalność była konsultowana z przyszłymi użytkownikami, czyli przede wszystkim personelem medycznym.

To nie jest tylko szpital onkologiczny, ale również pulmonologiczny i też jest duży oddział hematologiczny razem z pododdziałem przeszczepień, więc to jest duży i skomplikowany projekt pod względem medycznym. Właściwie wszystkie grupy zawodowe konsultują te projekty. Przyznam szczerze, najmniej dyrektor, bo oddałem to pole kolegom, tak żeby każdy mógł wnieść swoje uwagi do tego projektu. Tych spotkań odbyło się już kilkaset – mówi prof. Adam Maciejczyk dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii.

Na starych oddziałach szpitalnych na onkologii i pulmonologii brakowało już miejsca dla pacjentów i warunki pracy lekarzy i pielęgniarek były trudne, stąd decyzja o powstaniu nowego szpitala onkologicznego.

Ogromna inwestycja, największa inwestycja w Polsce jeżeli chodzi o służbę zdrowia. Nie mówiąc już, że największa inwestycja w służbie zdrowia prowadzona przez samorządy. Koszt tej inwestycji to ponad miliard złoty, z tego ponad 500 milionów z budżet państwa, pozostałe środki zabezpiecza budżet województwa, plus kwoty, które pozyskamy ze sprzedaży szpitala czy budynków szpitalnych przy Hirszfelda i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc na Grabiszyńskiej – mówi Cezary Przybylski ,marszałek województwa dolnośląskiego.

Budowa nowego szpitala zakończy się w 2027 roku i wtedy zacznie się przeprowadzka oddziałów onkologicznego, pulmonologicznego i hematologicznego. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na oddziały w 2028 roku.

Zobacz również

11 października, w piątek, na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczymy premierę spektaklu „Ósmy dzień tygodnia” Marka Hłaski. To będzie pierwsza premiera w sezonie 2024/2025. W spektaklu zobaczymy zarówno aktorów Teatru Polskiego, jak również studentów z trzech wrocławskich uczelni artystycznych.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy