Coraz mniej wykolejeń we Wrocławiu. „#TORYwolucja przynosi efekty”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wykolejenia wrocławskich tramwajów były jednym z najgorętszych i najgłośniejszych tematów w ostatnich latach. W 2019 roku miasto zdecydowało się na przekazanie odpowiedzialności za tory z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta do MPK Wrocław. Wtedy rozpoczęła się #TORYwolucja. Po wielu inwestycjach udało się obniżyć poziom wykolejeń.
  • Ponad 300 milionów, które wydaliśmy z budżetu miasta to ponad 60 zadań. Duża cierpliwość, za co dziękuję mieszkańcom Wrocławia, bo przecież te remonty torowisk oznaczały często objazdy, oznaczały zmiany, z których nie każdy był zadowolony, ale warto, wydaje mi się, było ponieść ten wysiłek, żeby dzisiaj po wrocławskich torowiskach jeździło się dobrze, szybko, bezpiecznie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

W ramach remontów w latach 2020-2023 wymieniono 26 kilometrów torowisk, zamontowano 203 zwrotnice i zmodernizowano prawie 35 kilometrów sieci trakcyjnej.

  • Początki oczywiście bardzo trudne. W roku 2020 pierwsze zdania inwestycyjne, ich było jeszcze stosunkowo niewiele, bo tylko 10, ale na już znaczącą kwotę, bo blisko 60 milionów złotych. Później rok do roku co najmniej 70 milionów złotych, z rekordowym ponad 90-milionowym budżetem w roku 2022. W każdym roku bardzo znaczące inwestycje – podkreśla Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

  • Generalnie dla przykładu torowisko zielone, które wykonaliśmy w ciągu ulicy Legnickiej w zeszłym roku, szacowaliśmy koszt takiego zadania na poziomie 12 tysięcy złotych za metr toru pojedynczego. Jest to dużo, jeżeli pomnożymy przez metry, ale wykonujemy nową podbudowę, całe odwodnienie, wykonujemy zieleń. W związku z tym, te koszta po prostu takie są. Na przykład koszty rozjazdu na mniejszym skrzyżowaniu, jest to około miliona złotych razem ze sterowaniem, ze zwrotnicami, z całym odwodnieniem. Natomiast takie większe skrzyżowania, jak plac Jana Pawła II, tam już było bardziej skomplikowane rozjazdy, nawierzchnia betonowa, praca na obiekcie, uszczelnienie tego obiektu, tam już cały koszt tej inwestycji to było blisko 7 milionów złotych – zaznacza Damian Talaga, dyrektor ds. infastruktury MPK Wrocław.

Liczba wykolejeń spadła czterokrotnie. 

  • Jedno jest pewne, absolutnie nie możemy się zatrzymać. Oczywiście mamy świadomość tego, że sam program #TORYwolucji, jak i te zadania inwestycyjne, one pewnie będą prowadzone w nieco mniejszej intensywności. Natomiast na pewno będziemy je realizowali, tylko w roku 2024 zaplanowaliśmy zadania na blisko 60 milionów złotych – dodaje Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

  • Myślimy przecież o tramwaju na Jagodno, już budujemy ten korytarz transportowy w ulicy Buforowej. Dalej przedłużenie tramwaju ze Świeradowskiej na Borowską, tramwaj na Swojczyce, tramwaj na Maślice razem z przebudową ulicy Maślickiej. W tym roku także rozstrzygniemy, w którym będzie przebiegał korytarz transportowy tramwaju na Psie Pole – podsumowuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy