Coraz więcej chorych na cukrzycę. Polacy nie badają się i nie dbają o zdrowie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lekarze są przerażeni. Przerażeni skalą zachorowań na cukrzycę. Do gabinetów lekarskich trafiają coraz młodsi pacjenci, ale do tego lekarze zdążyli się już przyzwyczaić, ale najgorsze, że są to pacjenci, którzy już mają powikłania cukrzycowe. Co świadczy o tym, że chorują od dawna, a powikłania cukrzycowe są poważne, czasem śmiertelnie poważne.
  • Cukrzyca uszkadza wszystkie organy. Także mamy większą liczbę przypadków choroby wieńcowej, zawałów serca, niewydolności serca. Cukrzyca uszkadza mózg, mamy więcej udarów, przyśpieszoną demencję, uszkodzenie neuronów w centralnym układzie nerwowym co prowadzi do demencji i do problemów z koncentracją i ciężkich zaburzeń poznawczych – mówi prof. Andrzej Szuba, ordynator Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu.  

Ale i to nie wszystko. Cukrzyca może prowadzić do ślepoty i jest najczęstszą przyczyną amputacji kończyn, uszkadza nerki. Chorzy na cukrzycę często muszą być dializowani. Cukrzyca atakuje w każdym wieku. 

  • Choruję na cukrzycę od 28 lat. Zaczęło się tak – utrata wagi, miałam pragnienie,  łaknienie, dużo spałam, no i mama zauważyła i poszłyśmy do pediatry. Poziom cukru miałam 300 wtedy i od tamtej pory się leczę. Insuliną. Miałam 8 lat – mówi Justyna Gewert, od 28 lat choruje na cukrzycę. 

Pod kontrolą specjalistów pani Justyna urodziła dwoje zdrowych dzieci, ale cukrzyca nadal niszczy jej organizm. 

  • Od dwóch lat się leczę na niewydolność nerek. No bo to cukrzyca i ciąża. Oczy również, 5 laserów miałam. Groziła mi ślepota – mówi Justyna Gewert, od 28 lat choruje na cukrzycę. 

Lekarze mówią wprost – cukrzyca to traumatyzująca choroba, która upośledza chorych i to coraz młodszych. 

  • To choroba długotrwała, przewlekła i dająca bardzo poważne następstwa. Mamy dwa typy cukrzycy – cukrzyca typu II – epidemiologia jest stale rosnąca i choruje na nią 90 proc. pacjentów i cukrzyca typu I – to 10 proc. Jeszcze jest cukrzyca pojawiająca się u kobiet w ciąży – mówi dr Małgorzata Janków, Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu.
  • — Ostatnie lata przynoszą jeszcze dodatkowe informacje dotyczące tej poważnej choroby. 
  • Wydaje się, że epidemia covid sprzyja powstawaniu nowych przypadków cukrzycy. To są wstępne doniesienia, ale u niektórych osób nawet łagodne przechorowanie covid może ujawniać cukrzycę albo uszkadzać trzustkę – mówi prof. Andrzej Szuba, ordynator Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu.  

Cukrzycę można wcześnie zdiagnozować, a najlepiej jej zapobiegać. Zalecenia są proste.

 — Pamiętajmy – najmniej żywności przetworzonej. To jest teraz plaga, proste jedzenie oparte na prostych produktach, unikajmy słodzenia, słodkich napojów i chodźmy, dużo ruchu i jedzenie zdrowe. Zdrowy tryb życia, nie dopuszczenie do otyłości, prawidłowa, zdrowa dieta oparta o niski indeks glikemiczny, zmniejszona ilość węglowodanów są podstawą – mówią lekarze. 

Zobacz również

Po raz kolejny mieszkańcy gminy Długołęka pokazali, że wspólna zabawa może przynieść wiele dobrego. Charytatywna międzypokoleniowa potańcówka w Łozinie to dowód na to, że wspólnymi siłami można zdecydowanie więcej i że tego typu wydarzenia, organizowane z myślą o seniorach, są potrzebne i wyczekiwane przez wszystkich, i to bez względu na wiek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy