Coraz więcej nowotworów piersi u kobiet. Mammografia ratuje życie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W raku piersi odsetek wyleczeń w porównaniu do innych nowotworów jest bardzo wysoki. Pięcioletni okres przeżycia w krajach o wysokim stopniu wykrywania nowotworów, a do tego notuje się nawet 90 procent wyleczeń pacjentek, ale warunek jest jeden - kobiety muszą trafić do specjalistów jak najszybciej. Im mniejsze zaawansowanie choroby, tym większa szansa na przeżycie. W Polsce bywa z tym różnie.

Statystyki są przerażające. W zeszłym roku w Polsce raka piersi zdiagnozowano u 21 tysięcy kobiet. To o 2 tysiące więcej niż jeszcze kilka lat wcześniej. Specjaliści już wiedzą, że w najbliższych latach będzie coraz gorzej. 

Dochodzi do podwojenia liczby zachorowań co 20 lat, czyli będzie ponad 40 tysięcy zachorowań rocznie, a może jeszcze więcej – mówi prof. Rafał Matkowski, Centrum Chorób Piersi DCO we Wrocławiu.

W Polsce od kilkunastu lat trwa populacyjny program przesiewowy. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia mogą co dwa lata bezpłatnie wykonać mammografię. Na badanie zgłasza się zaledwie 33 proc. uprawnionych, we Wrocławiu nieco więcej – 38 proc. 

Największym problemem jest to, że pacjentki nie zgłaszają się na to badanie, zdrowe kobiety mają niewłaściwe podejście do mammografii, która jest badaniem krótkim – trwa zaledwie 10 minut – bezbolesnym i naprawdę skutecznym –  mówi prof. Rafał Matkowski, Centrum Chorób Piersi DCO we Wrocławiu.

Ponad 63 proc. Polek w ogóle nie bada piersi. Nie stosuje żadnej profilaktyki. Boją się badania, wykrycia choroby i konsekwencji, czyli operacji i leczenia.  

Przekonanie o wyroku funkcjonuje. My, jako psycholodzy, jesteśmy od tego, żeby ten mit obalać, bo wcześnie wykryta choroba, odpowiednia profilaktyka, zachowanie terminów i szeroko pojętej świadomości onkologicznej powoduje, że choroba – nawet w statystykach – przestaje być wyrokiem –  mówi Kamila Majchrzak, psycholog, psychoterapeuta w DCO we Wrocławiu. 

Ale warunek jest jeden – wczesna diagnostyka pozwalająca wykryć i odpowiednio leczyć pacjentki. Najważniejszym etapem jest operacja, wycięcie nowotworu. W DCO pacjentkom proponuje się zabiegi oszczędzające, czyli wycina się tylko zmianę. 

  Kobiety poddane leczeniu oszczędzającemu żyją dłużej, w większym komforcie. W takich ośrodkach jak nasz odsetek takich operacji wynosi 70-80 procent – tłumaczy prof. Rafał Matkowski, Centrum Chorób Piersi DCO we Wrocławiu. 

Takie leczenie daje ogromną szansę na wyleczenie choroby i długie życie w zdrowiu.

Kontroluję się co roku, co dwa lata mammografia, badania palpacyjne i jest dobrze póki co – mówi Krystyna Kusińska, mieszkanka Wrocławia. 

W DCO co roku lekarze wykonują ponad 1200 zabiegów u pacjentek z rakiem piersi. 

Zobacz również

Już w najbliższą niedzielę, 1 października, w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera. Tym razem będzie to „Czarodziejski flet” Mozarta. Ale tym razem zobaczymy tę operę w nowej odsłonie, bo tym razem będzie to „Czarodziejski flet w Breslau”. Dzięki tej operze widzowie zanurzą się w świat tajemniczy, a momentami nawet kryminalny.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy