Coraz więcej ofiar utonięć. Rusza akacja – „Odra na spokojnie”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Polsce w tym roku utopiło się ponad 170 osób. Te statystyki są dramatyczna także na Dolnym Śląsku - w tym roku już utonęło 20 osób, a w zeszłym - 40. Dlatego cały czas warto podkreślać, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą i podczas rekreacji w takich miejscach jak to, gdzie jesteśmy. Ja mam na sobie kapok, tu są kapoki dla dzieci, bo to jest podstawa i o tych podstawach mówi nowy projekt - "Odra na spokojnie".
  • Statystycznie 60-70% utonięć to jest odległość 3-4 metrów od brzegu. Ktoś wpada do wody przypadkowo, to jest płytka woda, to są sprawy związane z różnicą temperatur, wstrząsy termiczne, czasem problemy związane z naszym stanem zdrowia. I znowu 60-70% osób, które toną to osoby 50 plus, więc to są osoby, które wiedzą jak z wody korzystać, ale nie zachowują zasad bezpieczeństwa – mówi  Krzysztof Skrzyniarz, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

  • Jestem fanem motorowodniactwa, kilka lat temu zrobiłem uprawnienia i podziwiam Dolny Śląsk  z poziomu łódki, ale zawsze pamiętam o bezpieczeństwie. Zawsze mam ubraną kamizelkę ratunkową na wszelki wypadek, bo wszystko się może zdarzyć. A dzisiaj wspólnie z WOPR-em uruchamiamy akcję, żeby uświadomić nam jak bezpiecznie korzystać z rzeki mówi  Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

Konferencję zorganizowano w niezwykłym miejscu. Yacht Club Bergline przy ul. Osobowickiej działa od 2016 roku. Podczas wakacji organizowane są tu zajęcia dla dzieci, nawet sześciolatków. Trenerzy uczą ich najważniejszych zasad bezpiecznego zachowania nad wodą. 

  • Pamiętajmy o tym, że to nie jest wstyd mieć kamizelkę. Wręcz jest to bardzo dobry przykład, który my z trenerami wpajamy dzieciom. Kamizelka to jest przykład. Mając kamizelkę pokazujecie, co robicie tak naprawdę – mówi Karol Bryła, trener.

  • Szczególny nacisk kładziemy na to, żeby dzieci były wyposażone w kamizelki asekuracyjne i mając je zawsze na łódce i na sobie. Kamizelka czy kapok schowany w bakiście nie zapewni nam bezpieczeństwa – mówi Kamil Kaczmarski, Yacht Club Bergline.

Widząc jak niebezpiecznie ludzie zachowują się nad wodą, ile osób co roku tonie – Urząd Marszałkowski uruchomił internetową akcję „Odra na spokojnie”. 

  • Zapraszamy na stronę dolnyslask.travel do zakładki – Aktywnie po wodzie, gdzie już znajdują się artykuły dotyczące bezpieczeństwa na wodzie. Jest tam przygotowany poradnik, a w nim 10 rad, które każdy z nas powinien znać jeśli chce korzystać z Odry czy innej rzeki – mówi Natalia Mutor, Dział Rozwoju i Promocji Turystyki.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy