Coraz więcej oszustów. Jak nie dać się nabrać?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Już od kilku lat policja ostrzega osoby starsze przed różnego rodzaju oszustwami telefonicznymi. Są to między innymi tak zwane oszustwa na „wnuczka” , „policjanta”, jak również na „wodociągowca”. Jednak funkcjonariusze podkreślają, że dotyczy to nie tylko seniorów. Bowiem ostatnimi czasy wśród osób oszukiwanych są coraz młodsze osoby. Oszuści idąc z duchem czasu wymyślają nowoczesne metody oszustw, między innymi wykorzystując do tego różnego rodzaju strony internetowe. Policjanci tłumaczą jak nie dać się nabrać i nie paść ofiarą oszustwa.

Jak zaznacza sierż. sztab. Krzysztof Marcjan, często to są kwoty sięgające kilku tysięcy złotych.

Są osoby coraz młodsze oszukiwane innymi metodami. Bywa tak, że osoby wystawiają na przykład na popularnych serwisach aukcyjnych jakieś rzeczy, chcą je po prostu sprzedać i po jakimś czasie odzywają się do nich osoby, które informują, że już ten produkt zakupiły i nawet za niego zapłaciły. Wystarczy tylko teraz podać im na przykład numer swojej karty płatniczej, a pieniądze w ciągu kilku minut znajdą się na karcie płatniczej osoby sprzedającej – zaznacza sierż. sztab. Krzysztof Marcjan, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Następnie oszuści wysyłają tak zwany link do logowania na przykład na stronę serwisu aukcyjnego, gdzie trzeba wpisać wszystkie niezbędne dane, w tym numer karty płatniczej wraz z terminem ważności.

Osoby, które sprzedają produkt wpisują właśnie wszystkie dane, na przykład swojej karty płatniczej. W ciągu kilku minut niestety nie dostają pieniędzy, a wręcz przeciwnie je tracą. Ponieważ oszuści wykorzystują te dane, aby po prostu na przykład wypłacić pieniądze z bankomatu, bądź zapłacić za inne transakcje internetowe – dodaje sierż. sztab. Krzysztof Marcjan.

Policjanci podkreślają, że w związku z tym, że serwisy aukcyjne cieszą się coraz większą popularnością wzrasta też skala prób oszustw.

Mieliśmy przypadki osób dwudziestokilkuletnich, które w ten sposób dały się niestety oszukać. Dlatego przestrzegamy przed wszelkimi osobami, które próbują właśnie wysyłając linki namówić dane osoby do przekazania choćby danych do karty albo do logowania i o tych też danych do logowania chciałbym teraz wspomnieć. Ponieważ zdarzają się też oszustwa, kiedy do osoby dzwoni rzekomy przedstawiciel banku. Bywa też tak, że nawet na telefonie wyświetlają się informacje, że właśnie dzwoni do nas przedstawiciel banku. Niestety pod taki numer pracownika banku też można się podszyć i właśnie tą metodą wykorzystują oszuści – ostrzega sierż. sztab. Krzysztof Marcjan, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Policjanci apelują, żeby nie ufać głosom w słuchawce i wszelkiego rodzaju linkom oraz sprawdzać dokładnie na jakie strony wchodzimy. Ponieważ niestety nawet osoby młodsze, mimo to, że wiedzą jak działa internet i jak działają aplikacje, dają się oszukać. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy