Coraz więcej publicznych toalet!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu jest ich 40. To niewiele jak na tak duże miasto, dlatego trzeba się cieszyć z każdej publicznej toalety. Jesteśmy w parku przy Górce Skarbowców, gdzie stanęło takie srebrne, opływowe cudo, a w środku nawet gra muzyka. Zapraszam, ale trzeba jednak wiedzieć, jak tam wejść.

Ale jak już się wejdzie, to wrażenie jest pozytywne. Stonowane kolory, stalowe elementy, ciepła woda, mydło i suszarka do rąk.  Pani Agnieszka mieszka w okolicy i często bywa w parku. 

Jesteśmy tu codziennie i mówię to z wielomiesięcznego doświadczenia. Tu  jest czysto, wszystko w porządku – mówi pani Agnieszka. 

Takich bezpłatnych toalet jest na razie sześć. Projekt został specjalnie opracowany dla Wrocławia. Takie toalety stoją między innymi w Parku Wschodnim, Klecińskim, na Wybrzeżu Oławskim.   

Wnętrze i kształt jest taki sam. Są otwarte, samoobsługowe i czynne całą dobę, ale co ważne – każda po 20 minutach sama się otwiera – mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.  

Drzwi otwierają się ze względu na bezpieczeństwo, gdyby ktoś w środku np. zasłabł i po to, by nikt w środku nie spał. Koszt uruchomienia takiej toalety niebagatelny – ponad 400 tys. zł., a już zdarzają się dewastacje. 

Polana Karłowicka, przy ul. Kasprowicza. Niby blisko ulicy, ruchliwe miejsce, a są notoryczne włamania. I mamy problem w Parku Wschodnim, tam jest nasza najstarsza tego typu toaleta –  mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.  

Toalety różnią się. Ta ma stalową elewację, bo tego wymagał konserwator zabytków i ma być jak najmniej widoczna. 

Się tak wtapia, że niektórzy nie wiedzą, że taka toaleta tu stoi – dodaje  Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.  

Stali bywalcy jednak wiedzą, że tu jest. 

Tu jest czasami bardzo dużo ludzi, a toaleta jest jedna, więc siłą rzeczy ludzie korzystają z innych różnych innych sytuacji  – mówi Barbara Katkowska z Wrocławia.  

Z takiej sytuacji niestety ktoś skorzystał w Parku Skowronim. I zrobił to za nową, śliczną toaletą w skowronki. Niestety od kilku miesięcy nieczynną. 

Próbował pan tam wejść? No nie, a jakiś problem jest z tą toaletą? Zamknięta jest niestety – mówi Kuba z Wrocławia.  

Takich miejsc jest więcej. 

W Skowronim, w Parku Szczytnickim przy ulicy Różyckiego, w Parku Zachodnim – tam czekamy na liczniki –  mówi Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.  

Kiedy toalety będą otwarte – na razie nie wiadomo, ale te czynne potrafią zaskoczyć. 

Czy słyszy Pani, że tam gra muzyka? Naprawdę? O jak przyjemnie. Ale ja lubię jazz, więc nie wstąpię – śmieje się Barbara Katkowska z Wrocławia.  

Ale jak zajdzie nagła potrzeba, to raczej nikt nie będzie zwracał uwagi na to, jaka muzyka gra w toalecie. I zawsze można skorzystać ze starych, sprawdzonych i tradycyjnych szaletów. 

Zobacz również

Przywrócenie telefonu zaufania, emerytury do 5 tysięcy złotych bez podatku czy dopłata do mieszkań dla młodych i odwołanie Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. To jedne z konkretów, które zaprezentowała koalicja obywatelska na rynku we Wrocławiu. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy