COVID-19 bardzo niebezpieczny dla seniorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po 61. roku życia słabnie układ immunologiczny, co sprawia, że seniorzy częściej zmagają się z chorobami przewlekłymi. Są też w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie się koronawirusem. U Jacka Peszyńskiego zarażenie COVID-19 zaczęło się objawiać dokładnie tak, jak typowa grypa. Osłabienie i dreszcze przerodziły się jednak w poważniejsze dolegliwości.

Były takie momenty, że pierwszy raz w życiu traciłem świadomość. Nie wiedziałem, co się dzieje, traciłem przytomność. Szczególnie podczas dużych ataków kaszlu, wtedy była tak zwana hiperwentylacja i mdlałem. Nie miałem siły w ogóle na nic. Zejście do toalety to był taki wysiłek jak przebiegnięcie maratonu – mówi Jacek Peszyński, wrocławski senior.

Trwało to aż trzy tygodnie. Jak mówi Jacek Peszyński, czuł się tak źle, że nie miał siły jeść przez co schudł ponad 20 kilogramów. 

W nocy już zaczęła się temperatura 40 stopni. Kilkukrotnie musiałem przebierać się, żeby nie leżeć w pocie. Lekarz od razu mnie poinformował: jeżeli będziesz leżał w mokrych rzeczach, to dostaniesz zapalenia płuc i wtedy już na pewno nie przeżyjesz – dodaje Jacek Peszyński, wrocławski senior.

Teraz wraca do formy, a w ramach rehabilitacji śpiewa, dzięki czemu reguluje oddech. Apeluje także do wszystkich seniorów, żeby zostali w domach i nie wychodzili bez potrzeby. Szczepienia w Polsce właśnie się rozpoczęły, a seniorzy mają być zaszczepieni przeciwko COVID-19 już w I fazie. Specjaliści podkreślają, że szczepionka to najlepsza ochrona przed koronawirusem.

– Nie mamy leku i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie ten lek na koronawirusa powstał, w związku z tym pozostaje nam tylko szczepionka – podkreśla prof. Jarosław Drobnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Lekarze podkreślają także, że nie trzeba się obawiać szczepionki, bo jest ona w pełni bezpieczna. A co z tymi, którzy zaszczepić się nie chcą?

– Powiedziałabym, że muszą to zrobić, dlatego że dla nich przejście covidu może być bardzo trudne. Nie da się uniknąć spotkania z wirusem, nawet w sytuacji, kiedy ktoś będzie siedział w domu. Osoby starsze, osoby schorowane powinny to zrobić, ponieważ następstwa przejścia tej choroby mogą być gorsze niż oczywiście szczepienie – wyjaśnia prof. Bernarda Kazanowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

– Miałem rozmowę z koleżanką lekarką, która ma niezliczoną liczbę chorób i pyta się mnie, czy powinna się zaszczepić. Ja odpadłem pytaniem: ile masz lat? Ona mówi, że 65, a ja na to: to ty się musisz zaszczepić. Ryzyko ciężkiego przebiegu lub nawet śmierci jest po prostu realne, także nie ma innego wyjścia. Jeśli ktoś chce żyć, cieszyć się życiem, wnukami, swoimi osiągnięciami i jeszcze ma marzenia, to musi tak zrobić – dodaje prof. Leszek Szenborn z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Zanim jednak seniorzy będą mogli się zaszczepić, do tego czasu w miarę możliwości powinni ograniczyć kontakty i zostać w domu. Jeśli potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów lub wykupieniu leków mogą skorzystać z programów wsparcia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy