Cud w Jeszkowicach. Dom spłonął, rodzina cała

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
23 grudnia w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia w gminie Czernica w Jeszkowicach doszło do tragedii, wybuchła butla gazowa, co spowodowało pożar całego domu. Mieszkańcy mimo świąt szybko się zorganizowali i pomogli rodzinie, która jednak nadal potrzebuje wsparcia!

– Byłam na telefonie z mamą sekundy przed wybuchem i mówiła – Czekaj Olu, Konrad tylko wymieni butlę i porozmawiamy i nagle mój mąż mówi, że mama płacze i pali się dom. Jechaliśmy z Gajkowa i z oddali widzieliśmy płomienie. Było strasznie, płonął dom, ludzie biegali, płakali, ja się martwiłam o mamę, bo ma duże problemy z sercem – wspomina Aleksandra Korbal, synowa właścicielki spalonego domu w Jeszkowicach.

– Tylko, dzięki przytomnemu myśleniu zięcia żyje on i ja, to były ułamki sekundy, jak mnie wypchnął z domu – mówi Maria Korbal, właścicielki spalonego domu w Jeszkowicach.

– Jeszcze nie zdążyłem jej podłączyć, wziąłem ją i postawiłem i pamiętam strumień gazu, zrobiła się dziura w tej butli i krzyknąłem do mamy, żeby uciekała i jak byliśmy na schodach, to już był wybuch, bo miałem spaloną bluzę na plecach – podkreśla Konrad Herich, zięć właścicielki spalonego domu w Jeszkowicach.

I zdarzył się cud, dzięki szybkiemu działaniu zięcia. W ostatniej chwili mieszkańcy zdążyli uciec i nikt nie odniósł znaczących obrażeń. Drugi cud wydarzył się parę godzin po wybuchu.

– Sześć godzin po pożarze pani Ula, sołtys wraz z radną panią Beatą Potocką przyniosły nam jedzenie, żebyśmy mogli mieć wigilię, bardzo za to dziękujemy – dodaje Aleksandra Korbal, synowa właścicielki spalonego domu w Jeszkowicach.

– Ci ludzie zostali bez środków na święta, jak stali tak wyszli z domu i podjęliśmy decyzję wspólnie z radą sołectwa wsi na telefonie – mówi Urszula Wrońska, sołtys wsi Jeszkowice.

Zapewniliśmy pomoc psychologiczną, a także radcy prawnego, zabraliśmy żywność i rzeczy, a to wszystko po to, aby pomóc tej rodzinie – dodaje Magdalena Salumańska, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy.

I takie zbiórki żywności i rzeczy dla rodziny nadal trwają wystarczy napisać lub zadzwonić do Rady Sołeckiej wsi Jeszkowice. Wsparcie dotarło z wielu stron województwa dolnośląskiego.

– Ten budynek trzeba rozebrać, czyli rodzina straci swój dobytek w całości, dlatego też szybka reakcja mieszkańców i założone konto na zrzutka.pl. Podziękowania też dla księdza proboszcza, który ogłosił zrzutkę w kościele – mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

– Moi parafianie błyskawicznie zareagowali na wiadomość, a potem też poprosiłem o pomoc materialną. Nigdy się nie zawiodłem na moich parafianach, to ludzie o kochającym sercu – podkreśla ks. Krzysztof Jakubus, proboszcz Parafii św. Małgorzaty w Gajkowie.

Mieszkańcy zmobilizowali się i pokazali, że mają ogromne serce. Właściciele spalonego domu chcieliby wszystkim podziękować.

– Bardzo za to ogromne serce i wsparcie, bardzo dziękuje! – dodaje Maria Korbal, właścicielki spalonego domu w Jeszkowicach.

Rodzinie można wesprzeć poprzez zrzutkę wpisując w przeglądarkę odbudowa domu po pożarze Jeszkowice. Nowy rok może stać się nadzieją dla rodziny na to, że dzięki wpłatom i wsparciu kolejną wigilię spędzą już pod nowym dachem.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy