Cudownie odnalezione obrazy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po czterdziestu latach na strychu Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu odnaleziono niezwykły zbiór. Ponad 40 obrazów Hanny Krzetuskiej, żony Eugeniusza Gepperta. Po latach obrazy trafiły z powrotem, na razie tymczasowo, do domu państwa Geppertów, czyli do Muzeum przy ul. Ofiar Oświęcimskich.

Hanna Krzetuska. Wrocławska malarka. Studiowała w Krakowie i w Paryżu. Po wojnie przyjechała  do Wrocławia i tu wraz z mężem Eugeniuszem Geppertem  zakładała  dzisiejszą Akademię Sztuk Pięknych. Całe życie była w cieniu męża, choć sama była niezwykle zdolna. 

— Hanna Krzetuska –  malarka. Wspaniała animatorka życia kulturalnego. Sama siebie uważała za tradycjonalistkę – mówi Karolina Bieniek, Fundacja Art Transparent. 

Trudno jednak takie obrazy nazwać tradycyjnymi. To obraz z 1978 roku zatytułowany „Przygoda”. 

— Obraz abstrakcyjny, główny nurt malarstwa Hanny Krzetuskiej. To niezwykle specyficzna i bardzo elegancka abstrakcja – mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia. 

— Była innowatorką, zapraszała innych do tworzenia. Była inicjatorką Grupy Wrocławskiej – mówi Karolina Bieniek, Fundacja Art Transparent. 

Pod koniec życia malarka oddała swoje dzieła Muzeum Archidiecezjalnemu. Tam obrazy trafiły do magazynów. Kilka miesięcy temu zostały przypadkiem odnalezione. 

— W 2020 r. nasza koleżanka fotografka poinformowała nas, że odnaleziono prawie 50 obrazów Hanny Krzetuskiej i teraz Muzeum dąży do ich renowacji – tłumaczy Karolina Bieniek, Fundacja Art Transparent. 

Muzeum Archidiecezjalne  jest remontowane, więc na dwa lata dzieła Hanny Krzetuskiej trafiły z powrotem do mieszkania  Geppertów, gdzie niektórzy mieli szczęście zobaczyć  jak powstawały. 

— Pamiętam jak tam w pokoju przy sztalugach stała pani Hanna. Pamiętam jak siadywał tam Eugeniusz Geppert, więc trzymając ten obraz czuję się naprawdę wzruszony – mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia. 

Obrazy będzie można oglądać w mieszkaniu Geppertów, które znajduje się w zabytkowej kamienicy Rybisha przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Za względu na pandemię trzeba się wcześniej umówić. 

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy