Cukrzyca – epidemią XXI wieku. Pomoc dla chorych w USK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca i udaru mózgu oraz amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą przyczyną zgonów. WHO od lat podkreśla, że cukrzyca jest epidemią XXI wieku.

—  Rzeczywiście na cukrzycę choruje coraz więcej osób. W czasie pandemii trochę o tej nie-zakaźnej epidemii XXI wieku zapomnieliśmy – mówi dr Małgorzata Janków, lekarz diabetolog,  Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu. 

Pan Bogusław Mularczyk choruje na cukrzycę od ponad 25 lat temu. Mimo że jest pod opieką lekarzy, to zdarza się, że i on i specjaliści mają  z nią spore problemy. 

W czasie choroby strasznie mi cukier skakał, teraz pani doktor mi to ustawiła. Jak forsowny marsz zrobię, to mi to spada – mówi Bogusław Mularczyk, na cukrzycę choruje od 25 lat.  

Lekarze podkreślają, że rozpoznanie cukrzycy jest bardzo proste. Wystarczy oznaczyć we krwi poziom glukozy na czczo. Prawidłowy wynik to 70 do 100 jednostek, a 2-3 godziny po jedzeniu może być wyższy, jednak nie powinien przekraczać 140. Na tym wczesnym etapie najważniejsza jest edukacja pacjenta. 

Pacjent, który trafia do poradni diabetologicznej, musi zdobyć wiedzę na temat zdrowego odżywiania, wysiłku fizycznego i zapobiegania powikłaniom – mówi Emilia Chęcińska, edukatorka diabetologiczna. 

To ważne, bo nieleczona cukrzyca, zaniedbana, prowadzi do wielu powikłań. To utrata wzroku, uszkodzenie nerek, problemy z krążeniem. Kolejnym jest zespół stopy cukrzycowej. To rany, które przez cukrzycę, bardzo trudno się goją. Czasem miesiącami.  

—  Najwięcej zmian jest z powodu powikłań neuropatycznych. Pacjenci tracą poczucie bólu i trafiają do nas z ranami. Nie czują bólu i o tym nie wiedzą – mówi Ewa Przywara z Poradni Stopy Cukrzycowej w CM Dobrzyńska we Wrocławiu.  

Nieleczone, zaniedbane rany mogą prowadzić nawet do amputacji paluchów, stóp lub całych kończyn. 

—  Dbamy o to, by tych amputacji było jak najmniej. Dlatego jest profilaktyka i współpraca z urzędem miasta. Miasto wyszło z propozycją programu profilaktycznego badania stóp – mówi Ewa Przywara z Poradni Stopy Cukrzycowej w CM Dobrzyńska we Wrocławiu.  

Cukrzyca to bardzo wymagająca choroba.

— Najważniejsze jest spożycie warzyw. W tej chwili zalecenia wobec wszystkich bardzo się zmieniły i zalecamy, aby na talerzu było co najmniej 50 proc. warzyw i owoców – mówi Marzena Grząbkowiak, dietetyczka. 

Chorych na cukrzycę przybywa. Poradnia diabetologiczna w USK do tej pory przyjmowała  pacjentów do godzin popołudniowych, ale od dawna okazało się, że to za mało, stąd współpraca z urzędem miasta.  

Podjęliśmy chęć wspomożenia naszego zaplecza edukacyjnego przy współpracy z Urzędem Miasta i rozszerzenia porad na godziny popołudniowe – mówi dr Małgorzata Janków, lekarz diabetolog,  Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu. 

Teraz pacjenci także po południu mogą liczyć na pomoc 3 edukatorek i 2 dietetyczek. Program ruszył w kwietniu i na konsultacje można się zapisywać bezpośrednio do specjalistów.

Dzięki współpracy z miastem wydano też poradniki ze specjalnymi przepisami dla chorych na cukrzycę. Są tam i teoretyczne informacje o chorobie, ale i praktyczne sezonowe jadłospisy. Wszystko z uwzględnieniem zdrowej diety dla chorych na cukrzycę.  

Zobacz również

Premier Donald Tusk wziął udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. – Otrzymaliśmy sygnał, że to jednak nie Mietków, tylko Wawrzeńczyce. To jest wielokrotnie mniejszy zbiornik – przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier, prostując wcześniejszą informację przekazaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. – My nic o tym nie wiemy. Moi ludzie w Chwałowie, w Domanicach, ani w Mietkowie nie odnaleźli jeszcze żadnego przecieku – skomentował Tomasz Sakuta, wójt gminy Mietków.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy