Cukrzyca nie boli, ale zabija!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Polsce co najmniej 3 mln. osób choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie mają wykrytej choroby. Cukrzyca nie boli, rozwija się powoli, ale nieubłaganie niszczy organizm. Nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią 175 milionów ludzi. Co roku z powodu cukrzycy umierają prawie 2 mln osób.

Pan Marian miał dużo szczęścia. Cztery lata temu, podczas badań okresowych, dowiedział się, że ma cukrzycę.

 – Zacząłem czytać o tej cukrzycy, bo nic o niej nie wiedziałem. Nikt w rodzinie nie chorował. To poważna choroba. Jak zacząłem czytać to okazało się, że powoduje wiele powikłań – mówi Marian Tracz, od 4 lat choruje na cukrzycę. 

To przeraziło pacjenta, bo po wypadku nie widzi na jedno oko, a cukrzyca to wiele powikłań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Jednym z nich jest zawał serca.

 —  Kolejne powikłanie  w zakresie kończyn dolnych to niestety amputacje, kolejne w zakresie centralnego układu nerwowego, oczu, nerek. Ala najważniejsze jest to, w czym się pogubiliśmy. To to, żeby do tych powikłań nie doprowadzać – mówi dr Edyta Sutkowska, specjalista diabetolog, USK we Wrocławiu. 

Zdrowy styl życia, czyli dieta bogata w owoce i warzywa oraz aktywność fizyczna na co dzień są niezwykle istotne. Ale najważniejsze są badania profilaktyczne.

 – Badania są niezwykle proste i niezwykle tanie, bo to jest oznaczenie glukozy we krwi, ale badanie wykonane w laboratorium. Warto podkreślić, bo badanie glikemii z palca to nie jest diagnostyka cukrzycy, bo to inny rodzaj krwi – dodaje dr Sutkowska.  

Pan Marian nie chciał ryzykować swoim zdrowiem i życiem, dlatego zmienił swój styl życia. 

Zacząłem się stosować do tych zaleceń, zredukowałem masę ciała, schudłem 12 kilogramów, odrzuciłem białe pieczywo, potrawy mączne, jem dużo warzyw – wymienia Marian Tracz, od 4 lat choruje na cukrzycę. 

Pan Marian uprawia sport, zimą biega na nartach. To dało efekty – teraz dba o siebie i czuje się dobrze. Razem z nim na zdrowszą dietę przeszła cała rodzina. 

Taką aplikację sobie ściągnęliśmy na telefon, że można każdy produkt przebadać i wyświetla się, co jest szkodliwe, czego unikać i robiliśmy to jakiś czas, aż nam taki nawyk wszedł, że kupujemy już inaczej, zdrowsze rzeczy, nie zawsze w marketach, nie zawsze tanie to dobre – dodaje pacjent.  

Ale musimy też pamiętać o tym, że najważniejszym krokiem jest zapobieganie. Inaczej nie udźwigniemy tego, bo to są bardzo drogie procedury. Najlepiej zapobiegać, budować świadomości pacjentów i wspierać ich, profilaktyka, żeby do cukrzycy nie doszło – mówi dr Sutkowska.   

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy