Tak było u Pana Andrzeja. 14 lat temu nagle i niespodziewanie schudł kilkanaście kilogramów. Do lekarza długo się nie wybierał.
– Po namowie małżonki poszedłem zrobić badania. Okazało się, że był bardzo wysoki cukier, co spowodowało właśnie ten mój, że tak powiem, spadek wagi – mówi Andrzej Olejnik, od 14 lat choruje na cukrzycę.
Cukrzyca często tak właśnie się zaczyna – wzmożone pragnienie, spadek wagi ciała, częste oddawanie moczu, osłabienie. A tak łatwo sprawdzić co nam dolega.
–Badanie bardzo proste, to pomiar glukozy w surowicy krwi, ocena stężenia hemoglobiny, która odzwierciedla wyrównanie węglowodanowe za ostatnie trzy miesiące – mówi prof. Rajmund Adamiec, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.
Takie badanie raz w roku powinni zrobić pacjenci z nadciśnieniem, ale także…
… ze stanem przedcukrzycowym, z otyłością, z wywiadem rodzinnym w kierunku cukrzycy u kobiet z przebytą cukrzycą ciążową, szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na badania profilaktyczne i kontrolne – mówi dr Maciej Rabczyński, USK we Wrocławiu.
Cukrzyca powoli, ale skutecznie niszczy organizm, często przez wiele lat nie dając żadnych objawów, ale konsekwencje są dramatyczne.
– Prowadzi do uszkodzenia wzroku, nawet do utraty wzroku włącznie. To jest nefropatia, która prowadzi do postępu przewlekłej choroby nerek, która może w konsekwencji prowadzić do konieczności leczenia nerko-zastępczego dializami, a nawet transplantacji nerki. No i polineuropatia, a więc stopa cukrzycowa i wszelkie zaburzenia neuropatii wegetatywnej. No i makroangiopatia, czyli właśnie zaburzenia sercowo-naczyniowe, udary, zawały, stopy cukrzycowe – mówi prof. Katarzyna Madziarska, Klinika Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK we Wrocławiu.
Cukrzyca dotyka też najmłodszych, nawet kilkumiesięczne dzieci. W ostatnich latach wzrost zachorowań jest o 300%.
– Niewykryta, niewychwycona w porę cukrzyca typu pierwszego grozi stanem kwasicy ketonowej. To jest już stan bezpośredniego zagrożenia życia. Wówczas zdecydowanie jest ciężej nam wyprowadzić takiego pacjenta na prostą – mówi dr Agnieszka Zubkiewicz-Kucharska, Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii USK we Wrocławiu.
Z cukrzycą można długo żyć, ale trzeba bardzo o siebie dbać. To niełatwa choroba. Także pod względem psychicznym.
– Właściwie przynajmniej 80% naszych pacjentów wymaga pomocy psychologicznej i tak naprawdę psycholog powinien być najpierw, a potem my, edukatorzy. Bo takie poukładanie sobie wszystkiego w głowie jest bardzo ważne – mówi Renata Urban, edukatorka diabetologiczna.
W tej chorobie niezmiernie ważna jest właściwa dieta i aktywność fizyczna.
– Mało się ruszamy, a za dużo jemy. Czy to jeżeli chodzi o właśnie taką podaż kaloryczną po prostu diety, czy to właśnie jeżeli chodzi o podaż węglowodanów i też bardzo często tłuszczy zwierzęcych– mówi Aleksandra Gąbka, dietetyczka USK we Wrocławiu.
– Jeszcze nie tak dawno odsetek chorych na cukrzycę w naszym kraju oscylował na poziomie 4-5%. W tej chwili już dochodzimy do 8-9%, a zatem ten wzrost jest bardzo wyraźny, bardzo dynamiczny – mówi prof. Rajmund Adamiec, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.
– W większości to moja wina, trochę, że tak powiem, pandemia też przeszkodziła w tym wszystkim, bo jednak ten kontakt z lekarzem był utrudniony, aczkolwiek gdybym tak tego bardziej dopilnował, to myślę, że nie byłoby tego, co jest w tej chwili – mówi Andrzej Olejnik, od 14 lat choruje na cukrzycę.