– Są to rzeczy ważne, rzeczy przełomowe. Dzięki temu, że zapraszamy ludzi, którzy są mocno zaangażowani w to co się dzieje, tak jak np. opozycjonistów, którzy na własnej skórze odczuli terror państwa totalitarnego, to ludzie, którzy nas słuchają mogą się dowiedzieć u źródła jak wygląda prawda – mówił Leszek Gaś dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
24 marca tematem spotkania była obecna sytuacja na Białorusi, a w dyskusji wzięli udział białoruscy opozycjoniści. Aleksandr Milinkiewicz – laureat przyznawanej przez Parlament Europejski Nagrody im. Sacharowa. Prof. Nikołaj Iwanow – Prezes Fundacji Za Wolność Waszą i Naszą oraz Uładzimir Niaklajeu – białoruski poeta, prozaik i działacz społeczno- polityczny. Temat wzbudził spore zainteresowanie.
- –Takie debaty są bardzo ważne, żeby pokazywać, że Białorusini, opozycja białoruska stroi po stronie Ukrainy, że naród białoruski także walczy z reżimem – mówili uczestnicy spotkania.
Podczas spotkania rozmawiano między innymi o tym jak wojna w Ukrainie wpływa na Białorusinów, jak działa reżim Łukaszenki i jaki wizerunek Białorusini mają za granicą. Sytuacja na Białorusi to temat, który przez ostanie miesiące mocno porusza, zwłaszcza w kontekście np. wpływu Putina na działania wojenne wobec Ukrainy, a także stosunków polsko-białoruskich.
- – Niedawno zrobiliśmy badania socjologiczne na Białorusi, chociaż trudno zrobić takie badania, bo propaganda szaleje i rosyjska i białoruska. Zapytaliśmy w badaniu jaki jest stosunek do Polaków i czy się zmienił. Z badań wynika, że o 10 % polepszył się wizerunek Polaków wśród Białorusinów, a to oznacza, że propaganda jest nieskuteczna, chociaż nadal trzeba z nią walczyć – mówił białoruski opozycjonista Aleksandr Milinkiewicz
Udział w spotkaniach „Z widokiem na..” jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Wszystkie informacje o tematach i terminach spotkań można sprawdzić na stronach biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.