Cytobus czeka na wrocławianki. Kobiety niechętnie wykonują cytologię

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To badanie, które każda z nas, każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Myślę o cytologii, badaniu, które raz na 3 lata jest refundowane przez NFZ między 25 a 59 rokiem życia. Cytologie powinniśmy wykonywać do końca życia, niezależnie czy mamy menopauzę czy jeszcze miesiączkujemy. Jest to badanie intymne i dlatego wiele pań unika cytologii, a szkoda, bo to badanie w wielu przypadkach ratuje życie.

Plac Solny w centrum Wrocławia. Cytobus Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii stanął tu o godzinie 9.00 rano, ale niestety – chętnych do wykonania darmowej cytologii było zaskakująco mało. 

Dlaczego tak mało przyszło?  To jest badanie intymne i wstyd przyznać, ale kobiety o siebie nie dbają. Delikatnie możemy usprawiedliwić, że nie mają czasu, ale tu miały spełnione wszystkie warunki – podjechaliśmy praktycznie pod zakład pracy, a nadal jest sformułowanie – niekoniecznie prawdziwe, że ta cytologia była pobierana miesiąc temu – mówi Agnieszka Czajkowska, położna, DCOPIH we Wrocławiu.

W czasie 8 godzin wykonano badanie zaledwie u 21 wrocławianek, a położne mogły pobrać wymaz od 120 pań. Szkoda, bo to ważne dla życia każdej kobiety badanie. 

Program profilaktyki raka szyjki macicy głównie się nastawia na pobranie cytologii. Ewentualnie w diagnostyce pogłębionej przy wątpliwościach jakichkolwiek proponujemy oglądanie szyjki macicy pod mikroskopem przez lekarza – to kolposkopia. To daje szanse wykryć pierwsze zmiany onkologiczne, nowotworowe i przeprowadzić leczenie lub bardzo oszczędzające zabiegi, które dają szansę zajścia w ciążę i urodzenie dziecka – mówi Agnieszka Czajkowska, położna, DCOPIH we Wrocławiu.

Z bezpłatnej cytologii skorzystała pani Monika.

 – Zobaczyłam na FB, że na placu Solnym można zrobić badanie cytologiczne. Mam opóźnienie, jeśli chodzi o cytologie z o owodu Covid-a, a staram się robić badania regularnie. Zdecydowalam się przyjść, nie trzeba się było zapisywać, prosto z ulicy, fantastycznie – mówi Monika Przeniosło, wrocławianka. 

Badanie jest bezbolesne, wykonywane w warunkach komfortowych, intymnych. Wynik będzie za dwa tygodnie.

 – Od momentu wejścia przez te drzwi i wyjścia to było może ok. 4 minut. A na fotelu cale badanie może 10 sekund. To nie jest męczące badanie. Pani Agnieszka, która pobierała cytologię, super osoba, delikatna, polecam –  mówi Monika Przeniosło, wrocławianka. 

Na placu Solnym spacerowało wiele kobiet kwalifikujących się do badania. Próbowałyśmy namówić panie do wykonania cytologii.

 — Ostatni raz robilam cytologię 4 lata temu, przed pandemią. Ja robiłam 5 lat temu. Oj, to dawno. No dawno. Tu stoi cytobus, można za darmo zrobić badanie. Przez cały dzień przyszło kilkanaście kobiet. To bardzo mało. Ale możecie wejść i zrobić badanie. Ale my przejazdem jesteśmy. Możecie, badanie trwa 5 minut, a wyniki przyślą pocztą.  To idziemy…- mówiły spacerujące kobiety. 

Niestety, panie nie skorzystały z okazji i nie poszły na badanie. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy