Czadowa Akcja to jest tak naprawdę przypomnienie o tym, że trwają przeglądy, żeby zatroszczyć się o te instalacja w naszych mieszkaniach wygląda. To takie przypomnienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa – mówi Tomasz Jankowski z Zarządu Zasobu Komunalnego.
Tlenek węgla czyli czad jest gazem niebezpiecznym, dlatego że jest niewyczuwalny przez powonienie. Jest skutkiem spalania paliw stałych albo gazowych, więc najlepiej byłoby pozbyć się pieców na paliwa stałe, kopciuchów, ale rownież pieców gazowych z otwartą komorą spalania, bo w tym momencie nie ma możliwości zaczadzenia – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Uświadamianie posiadaczy pieców na temat zagrożenia zaczadzeniem odbywa się co roku, niestety nadal zarządcy budynków trafiają na te same nieprawidłowości.
Z tych przeglądów kominiarskich spływają raporty z przeglądów kominowych. Wnioski są niestety smutne, ponieważ w dalszym ciągu najczęściej popełnianymi błędami są te związane z zabrudzonymi kratkami wentylacyjnymi czy też związanie ze złym użytkowaniem samego pieca – mówi Tomasz Jankowski.
Mimo corocznego serwisu kotłów, warto zaopatrzyć się także w urządzenia, które pozwolą wykryć sączący się do mieszkania tlenek węgla.
Dobre przewietrzenie powinno iść w parze z systemem informowania poprzez czujnik, który jest w stanie wykryć sytuację zagrożenia. Warto mieć czujniki zanieczyszczenia pyłowego powietrza – mówi Krzysztof Smolnicki.
Montaż czujników dobrze połączyć z inwestycją w oczyszczacz powietrza, ponieważ samo otwarcie okna nie wystarczy, gdy na zewnątrz unosi się trujący smog.