Czar Syrenek i dwusuwów w Topaczu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
— Jestem właścicielem DKW S-8 Cabrio, to jest auto z 1939 roku. To protoplasta wystawy "Skąd się wzięła Syrenka?" w Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz. Na podstawie tego auta ruszyła seria aut dwusuwowych marki DKW i na tej podstawie zbudowano wiele innych aut - mówi Mirosław Morison, kolekcjoner zabytkowych aut dwusuwowych.

— To wystawa przełamująca tabu. Tabu auta jakim jest Syrena i tego, że to auto zmotoryzowało Polskę razem z Maluchem. Jest to auto dużo ciekawsze niż Warszawa, która jest produkcją licencyjną, a Syrena jest polską konstrukcją – mówi Olaf Strachota – Gorzycki z Fundacji Dwa Takty. 

— Moim zdaniem najciekawszym samochodem jest Melkus. Jedyny samochód wyścigowy wyprodukowany przez inżyniera Melkusa z NRD na podzespołach samochodu Wardburg. Ale wszystkie samochody są arcyciekawe. Przedstawiają kilkadziesiąt lat historii motoryzacji, która rozpoczęła się w latach trzydziestych, a z wzorców których korzystamy we współczesnych samochodach – mówi Jacek Strachota – Gorzyck z Fundacji Dwa Takty. 

— To jest jedna z najlepszych wystaw w Polsce i w Europie na temat aut dwusuwowych, ich historii. Jestem pod wrażeniem organizacji, wiedzy organizatorów, umiejętności przekazania tego i wspaniałych warunków w Topaczu – mówi Grzegorz Paczkowski, prywatny kolekcjoner aut  zabytkowych. 

— Trzeba zaznaczyć i podziękować wielu kolekcjonerom w Polsce, bez których nie powstałaby ta niezwykla wystawa. W czasach trudnych, covidowych mamy przyjaciół, którzy chętnie pożyczyli nam swoje wspaniałe auta. Wystawa „Skąd wzięła się Syrenka?” to niesamowite auta, przepięknie odrestaurowane . Po raz pierwszy prezentujemy je razem wspólnymi siłami. Wystawa jest czynna od poniedziałku do niedzieli – mówi Adam  Kornafel, kustosz Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz. 

— Mam sentyment do Syrenek. To jedyne polskie auto, a moim pierwszym autem – kupionym na pierwszym roku studiów – była oczywiście Syrena 103 z 1963 roku. To nie był zabytek, to było najtańsze auto  – mówi Krzysztof Sachs współkurator wystawy. 

 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy