Programy Echo24

Czas dla ekonomii

Program o zmianach w nowoczesnym biznesie, gospodarce i finansach. Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rozmowie z red. Oliwią Stasiak wyjaśniają aktualne zjawiskach, które zachodzą w świecie ekonomii.

Najnowsze odcinki

“Wojna w Ukrainie to kolejny impuls w stronę transformacji energetycznej”

Wybuch wojny w Ukrainie uzmysłowił społeczeństwom zachodnim konieczność uniezależnienia się od rosyjskich surowców. Jak zmiany geopolityczne mają się do europejskiego Zielonego Ładu i polityki Unii Europejskiej? Na te pytania odpowiada prof. UE Bożena Ryszawska z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Jak wygląda wsparcie dla start-upów?

Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości inQube oferuje wsparcie dla start-upów. Jak wygląda współpraca z ekspertami i firmami, które wspierają przedsiębiorców? W jaki sposób inQube może pomóc i jak uzyskać takie wsparcie? O szczegółach w programie Czas dla ekonomii mówi dyrektor inQube Jan Jakub Cendrowski.

Co warto wiedzieć o kredytach?

Co to jest koszt kredytu? Na co warto zwrócić uwagę? Czy oferty kredytowe można porównywać, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? O podstawowych informacjach związanych z kredytami mówi dr hab. prof. UEW Dariusz Wawrzyniak z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i nie zapomnieć o zmianach klimatu?

Zbliża się sezon grzewczy, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na surowce. Rynek energetyczny w Europie zmienił się mocno w ostatnich miesiącach – jak obecnie wygląda i gdzie w tym wszystkim jest bezpieczeństwo energetyczne Polaków? O tym oraz o perspektywie długoterminowej związanej z ociepleniem klimatu mówi prof. Krzysztof Jajuga z Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu.

Dlaczego tanie linie lotnicze są tanie?

Przewoźnicy niskokosztowi oferują tańsze przeloty nż przewoźnicy tradycyjni. Na czym polega fenomen tanich linii lotniczych? Gdzie przewoźnicy tną koszty? Czy latanie tanimi liniami jest bezpieczne? Na te pytania odpowiada dr Łukasz Olipra z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

“Najbardziej podrożały żywność i energia”

Co składa się na tak wysoką inflację? Cena rosną i na razie nic nie wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. Najbardziej odczuwalne jest to w przypadku zakupów żywności. Prof. Krzysztof Jajuga z Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu mówi o obecnej sytuacji gospodarczej i najbliższych perspektywach. Scenariusze nie są jednak zbyt optymistyczne.

Co kryje się za wakacjami kredytowymi?

Wakacje kredytowe mają dać oddech kredytobiorcom – z czym się wiążą? Jak wykorzystać zaoszczędzone pieniądze? Czy warto skorzystać z odroczenia spłaty raty kredytu? O szczegółach mówi dr hab. prof. UEW Dariusz Wawrzyniak z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.

Czy przetwarzanie nasze danych medycznych jest zjawiskiem negatywnym?

Aktywność w internecie i korzystanie z najnowszych technologii generuje ogromną ilość danych, które przetwarzają wielkie korporacje. A co z danymi medycznymi? Czy to zagrożenie? Na to pytanie odpowiada dr Maciej Pondel z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

“Zmiany klimatu będą kształtować całe nasze życie”

Widzimy je i czujemy – zmiany klimatu są jednym z megatrendów, dlatego będą wpływać na wiele aspektów życia. To kwestie gospodarcze, ekonomiczne, ale także zmiana nawyków i przyzwyczajeń. O tym, jak zmiany klimatu wpływają na system mówi prof. UE Bożena Ryszawska z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Cel inflacyjny a rzeczywistość. Kiedy inflacja zacznie spadać?

Czy rzeczywiście inflacja jest tylko efektem zjawisk niezależnych od nas i czy możemy chronić nasze oszczędności przed spadkiem wartości pieniądza? O szczegółach mówi dr hab. Dariusz Wawrzyniak, prof. UEW, kierownik Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.