Programy Echo24

Czas dla ekonomii

Program o zmianach w nowoczesnym biznesie, gospodarce i finansach. Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rozmowie z red. Oliwią Stasiak wyjaśniają aktualne zjawiskach, które zachodzą w świecie ekonomii.

Najnowsze odcinki

Czy budżety obywatelskie mają sens?

Naukowy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zbadali funkcjonowanie budżetów obywatelskich w największych polskich miastach. O tym, co jest problemem dla urzędników, a co dla aktywistów mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu. Ocenia działania budżetów i ich przyszły kierunek.

Dlaczego warto być agile?

Co znaczy filozofia Agile i dlaczego firmy chcą ją wprowadzać? O trendach i korzyściach płynących z elastycznego podejścia przedsiębiorstw i pracowników mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń z Katedry Marketingu UE we Wrocławiu. Profesorka uczelni wyjaśnia także skąd wzięło się podejście agile.

Dlaczego prognozy ekonomistów się nie sprawdzają?

Rok temu ekonomiści prognozowali, że inflacja będzie wynosić 5-6%, ale obecnie jest dwukrotnie większa. Dlaczego prognozy są zgoła inne od rzeczywistości? O zależnościach między ekonomią a sytuacją społeczno-gospodarczą i wpływie na przewidywania sytuacji na rynku mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu.

Jak inflacja odbija się na poziomie życia i inwestycjach?

Wysoka inflacja widoczna jest niemalże w każdym aspekcie życia. O tym, jak wpływa na obniżenie jego poziomu, kogo dotyka najbardziej i jak do tego mają się inwestycje, na przykład w nieruchomości mówi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UE z Katedry Finansów.

Sprzątanie po chaosie “Nowego Ładu”?

Przepisy podatkowe wprowadzone w styczniu 2022 roku wprowadziły wiele chaosu do polskiego systemu podatkowego. Obecnie trwają prace nad nowelizacjami, które mają pozmieniać te przepisy prawne, które okazały się niekorzystne. O nadchodzących zmianach mówi dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu.

Działania przeciwinflacyjne są sprzeczne

Inflacja sprawia, że w koszyku zakupowym przeciętnego Kowalskiego mieści się coraz mniej produktów. O tym, czy działania rządu i Narodowego Banku Polskiego, które mają zmniejszać inflację, są spójne mówi prof. UE Marek Kośny z Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych we Wrocławiu. W programie także o tym, kto poniesie koszty walki z inflacją.

Czy Polska powinna być w strefie euro?

Jakie korzyści wynikają z przynależności do strefy euro? W Polsce inflacja utrzymuje się na poziomie około 12%, tymczasem średnia euro to 7,5%. Ale czy to wszystko? Są również długoterminowa zalety własnej waluty. O szczegółach mówi dr Iwo Augustyński z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

Dlaczego samochody drożeją?

Oczekiwanie na nowe samochody trwa miesiącami, ale drożeją również auta używane. Dlaczego takie zmiany zachodą na rynku motoryzacyjnym? Na to pytanie w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Paweł Dobrzański z Katedry Ekonomii Matematycznej UE we Wrocławiu.

Jak Polska poradzi sobie bez rosyjskiego gazu?

Rosja odcięła Polskę od dostaw gazu – co to oznacza dla naszego państwa? O tym, co może zrobić rząd i gdzie należy teraz położyć środek ciężkości mówi dr hab. Piotr Szymański, prof. UE z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstwa. Ceny za gaz będą rosnąć, a co jest alternatywą?

Destabilizacja rynku pracy. Kto na tym skorzysta?

Napływ uchodźców nie zmienił znacząco sytuacji na rynku pracy – zmienił się za to profil pracownika. Co to oznacza dla tych, którzy szukają zatrudnienia oraz dla przedsiębiorców? Okazuje się, że dzięki temu mogą wzrosnąć wynagrodzenia. O szczegółach w programie Czas dla ekonomii mówi dr Adam Sulich, prof. UE z Katedry Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.