Echo24.tv » Czas dla ekonomii
Dr Krzysztof Biernacki z Katedry Rachunkowości Finansowej, Podatków i Audytu UE we Wrocławiu mówi o zmianach podatkowych, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. Dotyczą składania deklaracji PIT-2. W programie także o tym, na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy.
Kogo potrzebować będą pracodawcy i jakie możliwości na rynku pracy mają pracownicy? Sytuację w Polsce ocenia prof. UEW Adam Sulich z Katedra Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.
Dr inż. Artur Kotwica z Katedra Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu opowiada o potencjalnych atakach hakerów. Mówi o pranksterskim ataku na prezydenta RP Andrzeja Dudę. Opowiada o cyberbezpieczeństwie z perspektywy przeciętnego obywatela.
Chorwacja jako dwudziesty kraj dołączyła do strefy euro od 1 stycznia 2023 roku. Za rok waluta euro zacznie obowiązywać również w Bułgarii. O korzyściach i minusach, a także o tym, czy i kiedy Polska mogłaby wejść do strefy euro mówi dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii UE we Wrocławiu.
Polska gospodarka jest zorientowana na sektor bankowy, a ten w ostatnich miesiącach również mocno odczuwa kryzys ekonomiczny. Jak wpłynie to na dostęp do kredytów hipotecznych i gospodarkę? Na te pytania odpowiada dr hab. Dariusz Wawrzyniak, prof. UEW z Katedry Bankowości UE we Wrocławiu.
Prof. Krzysztof Jajuga z Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu mówi o tym, jak pod względem ekonomicznym i gospodarczym będzie wyglądać 2023 rok i jak na decyzje polityczne będą wpływały nadchodzące wybory.
Dr hab. Jarosław Brach z Katedra Logistyki UE we Wrocławiu mówi o tym, w jaki sposób współcześnie spojrzeć na “urządzanie” miasta, na co zwrócić uwagę przy planowaniu. Podaje proste przykłady, które mogłyby zmienić komunikację w dużych miastach, na przykład we Wrocławiu.
Cyfrowy bliźniak, sztuczna inteligencja i zastosowanie najnowszych technologii – to wszystko może przynieść spore korzyści w zarządzaniu biznesem. O tym, w jakich dziedzinach można je zastosować i dlaczego warto to robić mówi dr inż. Maciej Pondel, prof. UEW z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.
Nie ma znaczenia, czy to praca fizyczna czy umysłowa – sztuczna inteligencja sprawdzi się tam, gdzie w pracy jest uporządkowane środowisko. Co to znaczy i w których zawodach ma to szansę się udać? Między innymi na te pytania odpowiada dr inż. Maciej Pontel, prof. UEW z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.
Czy można połączyć bycie ekologicznym i ekonomiczny? Jedno jest wynikiem drugiego. O zależnościach związanych z dbaniem o środowisko, również przez umiejętne gospodarowanie mówi prof. dr hab. Bogusław Fiedor z Katedry Ekonomii Ekologicznej UE we Wrocławiu.