Programy Echo24

Czas dla ekonomii

Program o zmianach w nowoczesnym biznesie, gospodarce i finansach. Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rozmowie z red. Oliwią Stasiak wyjaśniają aktualne zjawiskach, które zachodzą w świecie ekonomii.

Najnowsze odcinki

Składki dla przedsiębiorców. Dlaczego ZUS rośnie?

Ile wynosi ulga na start i preferencyjny ZUS? Kto może z niego skorzystać? Dlaczego składki ZUS stale rosną? Na te pytania odpowiada dr hab. Agnieszka Iga Bem, prof. UEW z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Podwyższanie wieku emerytalnego. Dlaczego?

Czy podwyższanie wieku emerytalnego jest koniecznością? Czy można tego uniknąć? Czy sztuczna inteligencja spowoduje, że nie będziemy musieli dłużej pracować? Na te pytania w programie Czas dla ekonomii odpowiada dr Iwo Augustyński z Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych UE we Wrocławiu.

Dlaczego wodór stanie się paliwem przyszłości?

Prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska z Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych UE we Wrocławiu mówi o przyszłości energetyki oraz rosnącej roli zielonego wodoru. Polska jest liderem produkcji wodoru, ale szarego.. jak zamienić go na zieloną energię? Jaka jest unijna strategia dotycząca tego paliwa przyszłości? Odpowiedzi m. in. na te pytania w programie “Czas dla ekonomii”.

Wynagrodzenia w Polsce. Czy rosną wystarczająco?

Presja inflacyjna związana z podwyżkami jest wysoka. Ceny rosną, ale wynagrodzenia za nimi nie nadążają. O tym, czyje wynagrodzenia rosną, a czyje pozostają na tym samym poziomie mówi dr hab. Marek Kośny, prof. UEW z Katedra Ekonometrii i Badań Operacyjnych UE we Wrocławiu.

Jaka przyszłość przed nami i ChatGPT?

ChatGPT staje się coraz bardziej popularny. Jak funkcjonuje? Jak z nim rozmawiać i kiedy warto z niego korzystać? O tych kwestiach mówi dr inż. Maciej Pondel, prof. UEW z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu UE we Wrocławiu.

Na czym będzie polegać “Bezpieczny kredyt na 2 procent”?

Według założeń od 1 lipca w życie mają wejść przepisy dotyczące programu bezpiecznych kredytów na 2 procent. Na czym będzie polegał ten kredyt i kto będzie mógł go wziąć? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Dr hab. Radosław Pietrzyk, prof. UE z Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem UE we Wrocławiu, mówi o tym, jak najlepiej zacząć oszczędzać na emeryturę, dlaczego warto pomyśleć o tym już na początku pracy zawodowej i jakie są narzędzia, które pozwolą odłożyć kapitał?

Na czym polegają akredytacje dla uczelni?

Prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, prorektor ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej UE we Wrocławiu, mówi o tym, na czym polegają akredytacje dla uczelni i kto je przyznaje oraz jakie znaczenie mają dla przyszłych i obecnych studentów.

Podatek od nieruchomości. “System nie jest szczelny”

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego podatek od nieruchomości w 2023 roku podniosło w sumie 92% gmin. Dlatego samorządy decydują się na ten krok i w jaki sposób można by usprawnić obciążenia podatkowe od nieruchomości? Na te pytania odpowiada dr hab. Agnieszka Iga Bem, prof. UEW z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych UE we Wrocławiu.

Ceny będą rosnąć. Co dalej z inflacją?

Inflacja wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Kiedy ceny zaczną spadać? Na razie dobrze, gdyby zaczęły utrzymywać się na równym poziomie. O obecnej inflacji oraz prognozach na przyszłość mówi prod. UEW Marek Kośny z Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych UE we Wrocławiu.